Akciğer Kanseri ve Hastalıkları

Akciğer Kanseri, Hastalıkları ve belirtileri hakkında bilgiler. Günümüzde sigara ve tütün kullanımı arttıkça akciğer hastalıkları da artmaktadır. Bazı problemlerim deneyiyle göğüs hastalıkları ve alerji testleri uzmanı doktora gittim.  Gitmeden önce internette farklı site ve doktor görüşleri yorumları okudum. Bu konuda hastalara bir kaç bilgi ve tavsiye vermek istedim. Ama en son yazacağımı şimdiden yazayım. En ufak belirtilerde uzman doktorunuza başvurun ve bir doktorla yetinmeyin 2-3 doktor görüşü ve teşhisi alın. Kanserden korkma geç kalmaktan kork sözü olduğu gibi. X doktor oradaki ufak belirtiyi göremez başkası görür. Yani internette hasta yakınları yorum ve görüşleri okudum. Yorumlarda şöyle yazıyordu; Mutlaka 2-3 doktora gözükün neden mi? Babam akciğer kanseriydi ve 3-4 defa aynı doktora gittik hepsinde sadece akciğer filmi Çekildi ve bir şey yok dendi. Kan tahlili yada nükleer tıp biyopsi veya sintigrafi istenmedi.  Umarım anlatabildim. Diğer hastalıklar olan astım amfizem koah  verem gibi hastalıklarda da ileri tetkik yollarını mutlaka yaptırın yada doktorunuzdan isteyiniz. Gücünüz yetiyorsa özel hastanelerde doktorlara muayene olunuz ve tetkikler yaptırınız. Gücünüz yoksa zaten mecburen devlet hastanelerine gideceksiniz. Maalesef ki özel hastaneler daha iyi ve tetkik güçleri ve tedavileri daha hızlı oluyor. Kanser hızlı yayılan bir hastalık ve metastaz(diğer organlara yayılma) olabilir.

Akciğer kanseri

Kısacası vakit kaybetmeden doktora başvurun. Sigara içiyorsanız eğer daha büyük risk altındasınız. Ben sigarayı 3-4 yıl önce bıraktım 12 yıl içmiştim. Şuan içtiğim günlere ve ciğerlerime verdiğim zarara yanarım. Şuan sabahları dinç kalkıyor ve pis kokmuyorum. Nefes almam çok kolaylaştı. Yorulmalarım azaldı ve çocuğuma sigara dumanı ve kokusu solutmuyorum.  Lütfen hem kendiniz ve çocuklarınız için sigarayı bırakın. 171 sigara bıraktırma hattından bilgiler alabilirsiniz. Sigara savaşmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle göğüs hastalıklarında bir çok belirti karıştırılıyor. Belirtiler ne olursa olsun Göğüs hastalıkları uzmanlarına muayene olunuz.

Bu belirtiler ve hastalıklar nelerdir? Hastalıklar sıralayalım;

Akciğer kanseri(Büyük ve küçük hücreli), Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Koah denir, Amfizem, Verem diğer adı Tüberküloz, kronik bronşit, Astım, Koah amfizem ve yapısal hastalıklardır. Bu hastaklıkları detaylı bir şekilde ilerleyen makalelerde sizlere aktaracağız.

Belirtiler; Nefes darlığı tıkanma, yorulma ve halsizlik, öksürükle kan gelmesi, Öksürük krizleri, balgamda ince çizgi şeklinde kan gelmesi, iştahsızlık en sık görülen belirtilerdir.

Akciğer kanseri ve hastalıklarında normal tedavi(İlaç,kemoterapi,radyoterapi, psikolojik destek,ameliyat)  dışında Son olarak alternatif tıp bitkisel destek almadan önce mutlaka doktorunuzdan izin ve öneriler alınız. Ülkemizde bitkisel ilaç ve takviyelere talep arttı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir