Bebek&AnneBeslenme&Diyet

Çocukları sağlıklı beslerken güldürmeyi ihmal etmeyin

Bu hafta çocuklar için besin değeri yüksek yemekler yapmak istedim. Fırın poşetindeki türlüde her türlü yaz sebzesi var. Kabak zaten çok yararlı bir sebze, çiçeği de yararlıdır diyerek dolmasını sardık. Bebeklikten ergenliği çocuklarımızı hem zihinsel hem de fiziksel yönden beslemek bizim işimiz.

Bir çocuğun sağlıklı gelişmesini etkileyen pek çok faktör var. Aile ortamı, çevre şartları, sağlanan olanaklar ve benzeri faktörler arasında elbette beslenme ihtiyaçlarının doğru şekilde giderilmesi de önemli bir rol oynar. Bebeklik çağında düzenli beslenmesi ve uyuması, ailesinin sevgisinin farkında olması, çevresine karşı meraklı ve ilgili davranması çocuğun gelişimini kolaylaştırır.

Bebek ve çocuk gelişimi ile ilgili yapılan son araştırmalar bebeklikten itibaren mizah duygusunun aşılandığı bireylerin ilerideki hayatlarında çok daha başarılı olduklarını, daha güçlü dostluklar kurduklarını, ekip çalışmasına daha yatkın olup, stres ile daha güçlü başa çıktıklarını gösteriyor. Dördüncü ayından itibaren gerçek anlamda gülmeye başlayan bebeğin mizah duygusunu artırmadaki en önemli unsur ise karşılıklı gülmeyi teşvik etmek. Altıncı ayından itibaren artık neye güldüğünü bildiğiniz bebeğinize mizah duygusunu aşılayabilir, ilkokul ve ergenlik çağındaki çocuğunuzla aynı şeylere gülerek onun ileride daha mutlu bir birey olmasını destekleyebilirsiniz.

Zihinsel olarak iyi gelişim göstermiş bir çocuğun fiziksel olarak da gelişebilmesi için ise her anne babanın bildiği gibi en temel etmen onların daha düzenli beslenmelerine katkıda bulunmak. Ergenlik çağına kadar özellikle annenin yönettiği bir beslenme programına uyan çocuk, gelişimiyle beraber gerek arkadaş ortamının gerekse medyanın etkisiyle yanlış bir beslenme eğilimi gösterir.

Ergenliğin ilk yıllarında pek çok çocuk ayaküstü beslenme alışkanlıkları ve abur cubur tüketime yönelir. Bu tür bir beslenme gelişimde en çok ihtiyaç duyulan ve sağlıklı bir kemik yapısına katkı sağlayan kalsiyum, ileriki yıllarda kalp-damar hastalıklarına karşı koruyan gerekli vitaminler ile posanın alımını azaltırken, tuz ve doymuş yağ alımını artırır. Bu yüzden anne-babalar çocuklarının doğru beslendiğinden emin olmalı. Bu haftanın yemekleri de çocukların gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan temel besinleri içeriyor.

Fırın poşetinde türlü

Malzemeler: 4 adet küçük boy patlıcan, 3 adet kabak, 3 adet domates, 2 adet patates, 4 adet sivri biber, yarım su bardağından biraz az zeytinyağı, tuz, karabiber, pulbiber, kekik.

Hazırlanması: Patlıcanları alacalı soyun. Diğer tüm sebzeleri soyup küp küp doğrayın. Zeytinyağı ve baharatlarla karıştırarak ortalama 20 dakika buzdolabında bekletin. Hepsini fırın poşetine doldurarak ağzını sıkıca kapatın. Arzuya göre fırında veya çok az su eklenmiş bir tencerede sebzeler pişene kadar pişirin. Dilerseniz bu yemeğe küp doğranmış tavuk veya kuşbaşı et de ilave edebilirsiniz.

Anneannemin kabak çiçeği dolması

Malzemeler: 20-25 adet kabak çiçeği, 1,5 çay bardağı pirinç, yarım çay bardağı pilavlık bulgur, 3 adet küçük küçük doğranmış kuru soğan, bir miktar maydanoz, 2 tatlı kaşığı kuru nane, 100 gram kıyma, bir çay bardağı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı domates salçası.

Hazırlanması: Malzemeleri çiğ olarak karıştırın. Kabak çiçeklerini yıkayıp ortalarındaki tohum kısmını ve sap kısmındaki minik iğneleri koparın. Her kabak çiçeğinin içine bir tatlı kaşığı hazırladığımız iç malzemeden koyup ağzını sıkıca kapatarak tencereye yan yana dizin. Üzerine yarısına gelecek kadar kaynamış su koyup bir tabak kapatın. Orta hararetli ateşte pişirin. Arzuya göre sarımsaklı yoğurtla servis yapın.

Bir cevap yazın