Kadın

Adet kanaması azlığı

Kadınlarda görülen Adet bir diğer adıyla Aybaşı hastalığının neticesinde birçok sorunda beraberinde gelmektedir. Bu durumların ortak paydası kadında ruhsal ve fizyolojik sıkıntılar doğurmasıdır. Bunlardan biri de adet kanaması azlığı sorunudur. Biz bu yazımızda adet kanaması azlığının tanısı, tanımı, belirtileri ve tedavi süreci üzerinde duracaz.

Adet kanaması azlığının tanımı: adet döneminde olan bir kadının ilk gün dışında vücudunda kan görememesidir. İlk gün dışında kanın gelmeme halidir.

Bu durumun tanısı yani ortaya çıkma nedenleri ise ruhsal bozukluklar, kansızlık, gelişim eksikliği olarak sıralanmaktadır. En önemli olan unsur ise bu hastalık sürecinin tedavisi ve korunma sürecidir. Tedavi ve korunma sürecini şöyle sıralayabiliriz. Adet kanaması görülmeden bir süre önce bir bardak fesleğenin kaynatılıp içilmesi, bir litre suyun içine söğüt kabuğunu atılıp kaynatılarak her gün içilmesi, bir çay kaşığı ada çayının kaynatılıp içilmesi, keçiboynuzu, kiraz sapı ısırgan yaprağının toz haline getirilip kaynatılması gibi bitkisel özellikleri bulunan ürünlerin kullanılması gibi…

Doğurganlığın önemli unsurlarından olan adet döneminin en tehlikesiz şekilde atlatılabilmesi için tanı teşhis ve tedavi süreçleri özellikle dikkate alınmalıdır. Kadının toprak gibi doğurgan bir özelliği olduğu asla göz ardı edilmemelidir ve bu konuda oldukça titiz davranılmalıdır.

Bir cevap yazın