Güncel

AİDS hastalığı ve nedenleri

AİDS hastalığı ve nedenleri… Bazı hastalıklar bağışıklık sisteminin yetersizliği sonucu ortaya çıkar. Bağışıklık sistemindeki yetersizlikler doğuştan olabileceği gibi sonradan da kazanılmış olabilir. Kazanılmış bağışıklık yetersizlikleri; stres, radyasyon, bazı ilaçlar veya virüsler olabilir.

AIDS (kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu)

Bir bağışıklık yetersizliği hastalığıdır.  Bu hastalığa HIV (insan bağışıklık yetersizliği virüsü)  denilen bir virüs sebep olur.  HIV,  vücuda girdikten sonra yardımcı T hücrelerini enfekte eder.  Yardımcı T hücrelerinin yok olması çok önemlidir Çünkü bu hücreler hem humoral hem de hücresel bağışıklıkta  rol oynarlar.  Sonuç olarak vücut çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır ve AIDS hastalığı ortaya çıkar.  AIDS hastaları,  HIV’in kendisinden değil sıradan bir enfeksiyonun öldürücü etki yapmasından hayatını kaybeder.  Sağlıklı bireylerde ölüme neden olmayan bazı zatürre ve kanser türleri AIDS hastaların ölmelerine yol açar.  HIV,  birçok vücut sıvısında bulunur.  Ancak kişiden kişiye kan,  cinsel salgılar ve anne sütü yoluyla geçer.  Korunmasız cinsel ilişki ve HIV bulaşmış iğnelerin kullanımı,  hastalığın yayılmasında en önemli etkenlerdir.

HIV bulaştıktan sonra AIDS belirtilerinin ortaya çıkışı,  çoğu kişi için 5 10 yıl veya daha uzun süre alabilir Günümüzde bazı ilaçlar AIDS’in ilerleyişini yavaşlatabilmektedir.  Ancak hastalığın yaygın olduğu Afrika gibi fakir bölgelerde HIV ilaçlara ihtiyacı olan tüm insanlara sağlanamamakta ve her yıl yaklaşık 2 milyon insan AIDS den yaşamını yitirmektedir.

Bir cevap yazın