Psikoloji

Alkolizm ve alkol bağımlılığı nedir?

Alkolizm ve alkol bağımlılığı nedir? Alkol bağımlılığı ve alkol kullanımına bağlı olarak günümüzün en ciddi problemlerinden biridir. Alkol kullanımı; sağlık sorunları, intihar, suç oranının artması, aile içi anlaşmazlık ve şiddet, maddi problemler, işinize etki etmesi ve meslek hayatınızı etkilemesi gibi daha bir çok şekilde açıklayabileceğimiz ciddi sorunlara yol açmaktadır ve her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır.

Alkol bağımlılığı (alkolizm) ile ilgili bir kaç açıklama yapacak olursak, alkol bağımlılığı kişinin vücut ve ruhsal sağlığını, iş ve mesleğini, aile ile olan bağlarını, sosyal yaşantısını etkileyecek seviyede ciddi anlamda yüksek miktarda alkol alma; kişinin alkol alma arzusunu ve isteğini engelleyememesi iki ciddi alkolizm belirtisidir.

Alkolizm ileri düzeyde ülkelerde en ön sırada gelen problemlerden biridir. Almanya, Fransa, Hollanda,

İngiltere ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde alkol bağımlılığının artış oranı %20 – 25’t

Türkiye’de iste alkol kullanımı ve alkole olan bağımlılık hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Alkolizme Doğru Orantili Hastaliklar

Alkolü Bırakma Sendromu: Uzun vadeli alkol kullanan bireyler, alkolü bıraktıktan sonra, farklı şekillerde yoksunluk belirtileri yaşamaktadırlar. Belirtiler genelde şu şekildedir: ellerde titreme, konuşmada takılmalar, kalpte çarpıntı, uyku problemi, burun bölgesinde kızarma, vücutta kasılma, baş kısmında rahatsız edici ağrılar gibi daha bir çok etki sayabiliriz.

Deliryum Tremes

Alkolü kesip bıraktıktan sonra gelişmeye başlayan bir beyin sendromu şeklindedir. Bilinç genellikle bulanık şekildedir. Hasta kişi, kendini bir rüyada gibi hissedebilir. Kaygılı, panik halinde ve öfkelidir. Çok nadir olmakl birlikte kişi saldırganlaşabilir. El ve ayaklarda tireme meydana gelir. Yürüyüşü dengesizcedir. Düz yolda yalpalayarak yürür ve nereye gideceğini şaşırabilir.

Alkol Hallüsinozisi

Çok uzun vadeli alkol tüketen bireylerde alkolü kestikten sonra yada alkol alım miktarını aza indirgedikten bir kaç gün sonra, devamlı görme, duyusal halüsinasyonlar gelişebilir.

Alkol Bunaması

Çok uzun süreli alkol kullanan kişilerde ciddi anlamda bunama meydana gelebilir.

Korunma şekilleri

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde alkolün verdiği hasarlara ve zararlara karşı çalışmalar yürütülmektedir. Amerika başta olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede, ilk okuldan itibaren çocuklara alkolün zararları anlatılmaktadır ve küçüklükten aşılanmaktadır. Bu tip çalışmaların yapıldığı ülkelerde istatistiklere ve araştırmalara göre alkol bağımlılığı büyük oranda azalmış görünmektedir.

Bir cevap yazın