Ağız ve Diş Sağlığı

Ana Dişlerinizi Kurtarmada Tek Çözüm Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi nedir? Beden sağlığımızı gereğince yerine getirebilmemiz için öncelikle besinleri parçalama, çiğneme görevini üstlenen küçük kemik parçaları adı altında adlandırılan dişlerimizi koruma altına almamız gerekmektedir. Ağız yoluyla alınan besinler çiğnenerek sindirimi kolaylaştırma görevini üstlenen dişlerin itina ile bakımıyla beraber temizliğinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çiğneme sırasında dişlerin arasında kalan birçok besin atığı bakteriler oluşturarak dişlerin doku bozukluklarını yaşamasına neden olmaktadır. Bu bozulan doku bozuklukları zamanla dişin işlevini yavaşlatarak çürümesine yol açmaktadır. Oluşan bu çürümelere zamanında müdahale edilerek önlenmezse diş kaybı yaşanması muhtemel bir durumdur. Temizliği sağlanamayan dişler oluşturduğu çürükler ile kişiye oldukça ağır ağrılar hissettirebilir ve bu ağrılar neticesinde besin alımları oldukça güçleşir. Kişinin kendi çabalarıyla uyguladığı basit yöntemler dişte oluşan çürüğün ağrısını tedavi etmeye yetmeyecek kadar güçsüzdür. Ağrısını hafifletse de tekrardan anlık kısa zaman zarfında ağrı tekrar kendini hissettirmektedir. Çünkü diş üzerinde oluşan bakteriler mikroorganizma üreterek oluşturdukları asitlerle dişin minesini eritme görevini gerçekleştirirler. Önemsenmeyen bu çürükler zamanla ilerleme göstererek dişin pulpa odasına yüklenerek dişin özüne ulaşmayı başarır. Sağladığı bu başarıyla diş kullanım canlılığını kaybeder. Tedavi için bir diş hekimine başvurulmadığı takdirde oluşan diş çürüğü dişin dışındaki kemiklere ulaşım sağlayarak kist ya da apse oluşumunu sağlayarak yüzde şişme olasılığını arttırır ve tedavi süresini uzun kılmaya neden olmanın yanında kişiye şiddetli ağrılar yaşatır. Oluşan bu derin çürüklerde kişinin taşıdığı ana diş kaybı yaşamaması için uygulanan tek yöntem kanal tedavisidir. Peki, bu kanal tedavisi nedir? Çeşitli nedenlerden dolayı dişlerde oluşan çürüklerin diş pulpasında oluşturduğu geri dönüşümü imkânsız düzeyde olan durumlarda ya da dişlerin sert darbeler ile dişlerde oluşturduğu zararlardan dolayı, uygulanılan başka herhangi bir tedavi nedeniyle dişe aşırı kuvvet durumlarında, diş eti hastalıkları sonucunda ve diş gıcırdaması ya da sıkması sonucunda diş pulpasının zarar görmesi durumlarında gerekli duyulan bir tedavi yöntemidir.

Kanal tedavisi nedir?

Konusuna biraz daha açıklılık getirmek gerekirse dişin içerisinde yer alan pulpadan bahsetmemiz gerekecektir. Dişin içerisinde yer alan kan damarları ve sinirleri içeren yumuşak bir dokuya sahip olan pulpalar dişin kök kenarlarına ve çene kemiğinin içerisindeki kök ucuna kadar uzanması nedeniyle dişin yaşam kaynağı noktasını oluşturarak büyük önem taşımaktadır. Dişlerde çok fazla kök ve kanallar bulunmasına karşın dişlerin sadece bir pulpal dokusu vardır. Dişlerde oluşan kırılma ya da çürüme sonucunda uzun süre bekletilerek gerçekleştirilmeyen tedaviler nedeniyle derinleşen diş çürükleri ve tranvalar birçok bakterilerin hassas olan bu pulpal noktasına ulaşmasına neden olur.  Bunun sonucunda dişi kaybetmemek için uygulanan yöntem ise kanal tedavisidir. Kanal tedavisi var olan ana dişlerimizin kaybını önleyerek ömrünü uzun kılan bir tedavi yöntemidir. Uygulanılan bu kanal tedavisi yöntemiyle pulpal odalarında oluşan bu yoğun bakteri ve atıkları itina ile temizlenerek dişlerimizde bulunan kök kanallarından uzaklaştırma işlemi yapılmaktadır. Bu uygulanılan kanal tedavisi sonucunda diş çekilmesi önlenerek diş kaybı yaşanmasının önüne set çekilmektedir. Ağrıyan dişe gerektiği halde uygulanmayan kanal tedavisi pulpalların daha çok bakteriler ile sinir köklerine ulaşmasına sebebiyet vererek kişide şiddetli ağrılara ve dişi çeneye bağlayan kemiğe zarar vererek birçok sistemik rahatsızların yaşanmasını beraberinde getirecektir. Bunun sonucunda da daha zamanlı işlemler yapılması gerektiğinden kişiyi oldukça yıpratacaktır ya da doğal dişlerini kaybetmek zorunda kalacaktır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise kanal tedavisinin sadece ağrıyan dişlere değil diş pulpalının geri dönüşülmez bir hal almasına neden olan herhangi bir durumda da uygulanıyor olmasıdır. Ağrıyan diş yaşattığı şiddetli ağrılardan sonra dinmesi halinde yapılmayan tedavi sonucunda diş zamanla nekroz olmaktadır. Oluşan bu nekroz bir süre sonra kaybolma durumunda tekrardan oluşan enfeksiyon şiddetlenerek kişinin yüzünde şişmelere sebep olmaktadır. Bu nedenle kanal tedavisi ihmal edilmemsi gereken bir tedavidir. Diş kökünün tedavisi kanal tedavisiyle gerçekleştirildiğinden diş kaybı önleme özelliğini taşımaktadır.

Kanal tedavisi nedir? Açıklamalarına nasıl uygulandığı şeklinde detaylar vererek sonuca ulaştırabiliriz. Öncelikle şiddetli ağrılarla çeşitli kliniklere başvuran kişiler diş kontrolünden geçerek ağrıya neden olan durum analiz edilir. Tedavi edilemeyen durumlarda kanal tedavisi uygulanmadan önce dişe bir lokal anestezi uygulanarak dişte tamamen bir uyuşma oluşumunun gerçekleştirilmesi sağlanır. Bu uyuşma sonucunda dişe müdahale edilerek dişin içerisinde pulpa alınarak diş köklerinde yer alan kanalların şekillendirilmesi işlemi yapılmaktadır. Bu şekillendirme işleminin sonucunda mikroorganizmalardan itinayla arındırılmış olur. Böylece diş içerisindeki kanallar istenilen şekilde genişletilmiş olur. Daha sonra ise genişletilmiş olan kanallar gene itinayla doldurulur. Başarılı bir kanal tedavisinden sonra işlem gören dişiniz ağzınızda bir ömür boyu kalma şansını yakalamış olur. Kanal tedavisi uygulanılan diş nemini kaybetmesinden dolayı daha kırılgan bir hal alabilme ihtimaline karşı dolgu yerine uygun görülen kaplama ya da porselen inlay dolgu yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın