Cildiye

Aşırı el terlemesi nedir, nedenleri nelerdir?

Terleme: Tıp diliyle hiperhidroz olarak bilinen terleme, ekrin ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artmasıdır. 5 dk. 50 mg< terleme hiperhidrozis olarak adlandırılır. Bununla birlikte ter miktarı ve bunun algılanması kişiden kişiye değiştiği için tanı genellikle sübjektiftir.  Aşırı terleme vücudun birçok yerinde görüldüğü gibi ellerde de çok sık yaşanan bir şikayettir. Aşırı terlemenin 3 çeşidi vardır. Bunlar;

1) Fizyolojik hiperhidroz:
Isı artışı, çevresel, enfeksiyonlar, menopoz vb nedenlerden dolayı oluşan aşırı terlemedir.
2) Semptomatik hiperhidroz: Belirli hastalıklar sonucu oluşan aşırı terlemedir.
3) İdyopatik Hiperhidroz: Aksiller ( koltuk altı) , el, ayak vb yerlerin sebebi bilinmeden ortaya çıkan terlemedir. İdiyopatik hiperhidroz dermatologların en sık karşılaştıkları hiperhidroz şeklidir.

İdyopatik hiperhidrozda altta yatan bir neden olmadığı için ona yönelik bir tedavi şansı yoktur dolayısıyla kökten çözüm denebilecek bir tedavi şansı da yoktur. Tüm tedaviler geçici bir çözüm sağlamaktadır. Yerel ilaç uygulamalarıyla da bazı bölgelerdeki aşırı terlemeler iyileşme sağlayabilmektedir. Ter atımını önleyen bu maddeler antiperspiran adıyla anılırlar. Normal terlemesi olan sıradan insanlar için kozmetik antiperspiranlar işe yarayabilirse de orta dereceli hiperhidrozlarda dahi yararsızdır.

Aşırı el terlemesinin bir diğer tedavi yöntemlerinden biri ise doğru akımla tedavi(iyontoferezis) adıyla anılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, etkin, iyi tolere edilebilen, ucuz ve yan etkileri az olan bir yöntemdir. Fakat uygulama zorlukları nedeniyle koltuk altları için çok uygun olmayıp el ve ayak tabanlarında birinci seçenek gibidir. İyontoferez ağrısız, yan etkisi az, etkin ve ucuz bir yöntemdir. Birçok aşırı el terlemesi şikayeti olan hasta için uygun bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar sonucu ve birçok hekimin tavsiyesi sonucu önerilen çözümlerden biridir. Aşırı el terlemesi olan birçok hasta bu yöntemi kullanmaktadır.

Bir cevap yazın