Cildiye

Behçet hastalığı nedir, tedavi yöntemleri?

Behçet hastalığı nedir, tedavi yöntemleri? Deri altı, göz ya da beyindeki kan damarlarının iltihaplanması olarak ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı Behçet hastalığıdır. Bir Türk doktoru olan Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilmiştir. İşte bu nedenle hastalığın adı Behçet hastalığı diye anılmaktadır. Hastalık genel olarak orta yaşlı erkeklerde görülmektedir.

Behçet hastalığının nedeni hala belirlenememiştir. En büyük belirtisi deride meydana gelen deformasyondur. Bunun dışında genıtal bölgede oluşan yaralar ve kızarıklıklar, gözlerde meydana gelen lezyonlar da belirtileri arasındadır.  Aynı zamanda bu bulgular ile birlikte baş ağrısı, eklem ağrıları gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak sadece yoğun baş ağrısı gibi bulgular tek başına var ise, hastalık için kesin bir teşhis konulamaz.

Hastalığın kesin olarak belirlenebilmesi için en doğru yöntem kan alınmasıdır. Kanda HLA-B5 ve HLA-51 dokuları aranır. Bu dokular mevcut ise hastalığın olma olasılığı çok yüksektir. Hastalığın tedavisinde amaç organları sağlam tutmak ve de vücutta meydana gelen hasarları engellemektir. Burada birkaç uzman doktor ortak bir şekilde çalışarak gerekli müdahaleyi yapmalıdır.

Bir cevap yazın