Güncel

Çağımız hastalığı anksiyete

Psikolojik rahatsızlıklar arasında oldukça sık rastlanılan anksiyete bozuklukları aşırı düzeyde görülen kaygı ve korku durumudur. Yaşamı tehdit eden ve algıyı kapatan bir çeşit alarm durumudur. Ancak anksiyeteyi tam olarak ileri derece psikolojik bir rahatsızlık olarak algılamamak gereklidir. Çünkü her insan yaşadığı olay ve durum karşısında korku, panik, güçsüzlük hissi yaşayabilir. 

ANKSİYETE’ NİN ZARARLI DURUM VE ŞEKİLLERİ

Anksiyete’nin zararlı olduğuna karar verebilmek için, uyarının şiddeti ile ortaya çıkan anksiyete uyaran ile uyumlu olması gerekir yani fiziksel belirtileri hakim olması, anksiyeteye katılması ve işlevselliğin bozulması gerekir. Bu belirtiler kalp çarpıntısı, aşırı terleme ağız kuruluğu, sık idara çıkma ve titreme kaygı sezilen durumlarda ortaya çıkar. Ancak kaygıyı önlemenin yöntemlerinden bence en önemlisi kendine kaygılarından arındıracak bir uğraş edinmektir. Bu uğraş hem bedenen hem de ruhen kaygı denen ‘’ Korku ‘’ durumunu ortadan kaldırmak için iyi bir yöntemdir. Okul çağı çocuklarının korkularını ifade etme biçimleri tamamen farklıdır resimlerine, oyunlarına içe kapanıklık olarak yansıtmaya çalışırlar ailelerin bir uzman desteği ve kaygılarının azaltılmasına yönelik beraber olmaları şarttır.

ZAMANA BIRAKMAK ÇÖZÜME GÖTÜRMEZ

Zaman kavramı anksiyete barındıran durumlardan kurtarılmasına çözüm değildir. Kaygıyı artırabilen durum davranış yaşayış tarzının değiştirilmesi düşünüş biçimini değiştirme, belli durumlardan kaçınma gelişmişlik durumunda ise kaygıya yol açan etkenlerle yüzleştirme gibi yaklaşımların olduğu bilişsel tedavi uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın