Güncel

Çağımızın Klasik Hastalığı Baş Ağrısı

Çağımızın Klasik Hastalığı Baş Ağrısı… İnsanların zaman zaman yaşadığı stresler, sıkıntılar, iş yoğunluğundan vs. dolayı yaşamış olduğu bazı olduğu ve çok sıklıkla duyduğumuz bir hastalıktır BAŞ AĞRISI.  Baş ağrısı başın belli bir bölümünden veya belirli bir noktada başlayarak başın yüz kısmında, ensede veya alın bölgesinde başlar. Genel olarak da baş ağısı iki kısma ayrılır. Baş ağrısı vücudun başka bir noktasında hastalıktan dolayı oluyorsa bu ikincil baş ağrısı, belirli bir rahatsızlığa dayanmadan veya başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanmıyorsa bu da birincil baş ağrısı olarak adlandırılır.

Birincil baş ağrılarının sınıflandırırsak ilk olarak akla migren, gerilim tipi ve kümelenme şeklindeki baş ağrısıdır. İkincil baş ağrısına da örnek olarak baş, boyun ve beyinden dolayı kaynaklanan rahatsızlıklardır. Bunların en başında ise tümör ve damar tıkanıklığının olmasından dolayı ağrılardır.

Genelde halk olarak başımız ilk ağrıdığında başvurduğumuz ilk yöntem ise bugün bakkallarda bile kolaylıkla elde edeceğimiz ağrı kesicilerdir. Nedensiz bir şekilde bilinçsiz bir tüketim yoluyla vücudu o ağrı kesiciye alıştırmak hemen hemen her evde olduğu gibi çözüm görürüz. Bu tür ağrılarında genel olarak sebebi yaşam tarzına, stres, açlık, düzensiz uyku, beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Ama bu geçmeyen baş ağrıları ise belki tümörün habercisi olabilir. Bu gibi durumlar da ise baş ağrınız geçmiyorsa kendinizi gün geçtikçe daha da halsiz ve bitkin hissediyorsanız en kısa zaman da bir sağlık kuruluşuna görünmenizde fayda olacaktır.

Bir cevap yazın