Cildiye

Çil nedir, tedavisi var mıdır?

Birçoğumuz için yüz vücudumuzda önemli bir yere sahiptir. Ve yüzümüzde olan lekeler,  akneler, sivilceler, yaralar elbette ki canımızı sıkmaktadır. Bu sorunlardan biri de çildir. Çil, derimizin güneş ışınlarına fazla maruz kalmasıyla oluşan lekelerdir. Bu lekeler daha çok sarışın ve kızıl saçlı insanlarda görülen melanin pigmentinin birikmesi sonucu oluşmaktadırlar. Çiller daha çok güneş ışınlarından cildimizi korumak için vücudumuzun verdiği  bir tepkidir. Çiller daha çok güneş  ışınlarından cildi korumak için  yaz aylarında meydana çıkarlar, yani kış aylarında onlara pek rastlanmaz.

Cildinizi zararlı güneş ışınlarında korursanız çil oluşumunu  önleyebilirsiniz. Güneş kremi, gözlük ve şapka gibi araçlar kullanarak cildinizi koruma altına alabilirsiniz.  Bu önlemlere rağmen yine de çil oluşmuşsa  onlardan kurtulmak için de bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Çillerden kurtulmak için yaygın olarak doğal yöntemler kullanılsa da  tıp dünyasında da bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Lazer tedavisi ve kriyoterapi (dokundurarak terapi ) bunlardan birkaçıdır.

Genellikle çil tedavisinde ekonomik ve doğal yöntemler yani bitkisel yöntemler  tercih edilmektedir. Elbette ki doğanın bize sunduklarına yüz çeviremeyiz ama  konu cildimiz kadar önemli bir konuysa bir şey yapmadan önce mutlaka emin olmalı ve uzmanlara danışmalıyız. Cildimiz sahip olduğumuz en değerli  giysimizdir, ona iyi bakmasını bilmeliyiz.

Bir cevap yazın