Cinsellik

Cinsel Korkular Neden Oluşur?

Normalde bir bireyin cinsel dürtüsü doğal ve normaldir. Eğer bir dış etken varsa veya bir düşünce şekillendirilmişse kişi cinsel korku yaşayabilir. Bu dış etken yoksa veya düşünce şekillendirilmemişse kişi sağlıklı bir şekilde cinselliğini yaşar. Bireyin doğal bir dürtüsü olan cinsel istek, bir uyarıcı ile karşılaştığında kendiliğinden ortaya çıkar ve bir engel ile karşılaşmazsa sonuca ulaşır.

Cinsellik doğal bir dürtüdür dedik. Ancak bu doğal dürtü toplumda bazı psikolojik koşulları vardır. Bu koşullar meydana gelmediği zaman bireyde cinsel isteksizlik oluşur. Bu isteksizlik sebebiyle bireyin vücudundaki cinsel ilişki için gerekli olan fiziksel dönüşümlerin gerçekleşmesi engellenecektir. Cinsel korku ile cinsel ilişki aslında birbirine ters düşen durumlardır. Normalde ani bir korku insan vücudunda adrenalin salgılar. Bu madde normalde bir tehlikeye karşı koymak için güç sağlar ancak cinsel isteği söndürür.

Cinsel korku denilen olay ise kişinin kendini partnerine karşı yetersiz görmesinden kaynaklanır. Birey cinsel birleşme gerçekleşmeden önce tatminsizlik durumunun meydana gelmesinden endişelenir. Bu endişe de cinsel isteksizliği ortaya çıkarır. Birey korkularını bir kenara bırakıp partneriyle güzel vakit geçirmeyi deneyerek bu korkularından kurutulabilir.

Bir cevap yazın