Çocuk&Ergen

Çocuklarda ishal ve nedenleri

Çocuklarda ishal, beraberinde yüksek ateş ile birlikte kendisini ortaya çıkaran sorunlardan biridir. Meydana gelen ishal sorunu çocuklarda yetişkinlerde olduğu gibi basit bir şekilde etkilerini ortadan kaldırmaz. Bu nedenle çocukta meydana gelen en küçük ishal sorunlarında bile diğer belirtiler beklenmeden kesinlikle gerekli olan muayene ve tedaviler yapılmalıdır. İshal sorunu bazen o kadar tehlikeli olur ki sonu ölümle bile bitebilir. İnsanlarda meydana gelen sindirim sistemi bozuklukları daha çok bakteriler ve vücut çalışma sistemine bağlı olduğu için kesinlikle bu gibi durumlar dikkate alınmalıdır. Çocuklarda ishalin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlere gelin birlikte bakalım.

Çocuklarda ishal nedenleri:

  • Çocuklarda meydana gelen bu durumun en büyük nedenlerinden biri tabi ki viral enfeksiyonlardır. Viral enfeksiyonlar ise vücuda kan yolu ile solunum yolu ile ve aynı zamanda temas yolu ile de geçebilmektedir.
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda da sindirim sistemi sorunu olarak ishal ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle bol bol bağışıklık sistemi güçlendirecek besinler tüketilmelidir.
  • Kirli sulardan geçen mikroplar çocuklarda direk olarak ishal sorununa neden olmaktadır. Bu nedenle eğer bulunduğunuz bölgede bu su sorunu var ise kesinlikle suyu bol bol kaynatıp soğuttuktan sonra çocuklarınıza içirmelisiniz.
  • Bağırsak rahatsızlıkları, yine çocuklarda ishal sorununa neden olan en büyük problemlerden biridir. Bu tıbbi rahatsızlık için tabi ki öncelik doktor muayenesi ve tedavisidir.

Belirtileri nelerdir ?

Sıvı dışkılama: İshalin en büyük belirtisi zaten dışkının aşırı sıvı olmasıdır. Bu durum tam olarak ishalin kendisidir. Sıvı dışkılama durumunda kişi gerekli olan tahliller için doktor kontrolü yaptırmalıdır.

Yüksek ateş: Çocuklarda ishalle birlikte korkutucu olarak yüksek ateş sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ise çocuklar üzerinde ciddi anlamda hastalık haline neden olur.

Karın ağrısı: Şiddetli karın ağrısı çocuklarda meydana geldiği zaman çocukların ciddi anlamda huzursuzluk yaşamasına neden olur. Çocuklarda ishal sorununda en çok yaşanan sorunlardan biri de bu durumdur.

Aşırı halsizlik: Vücudun çok hızlı bir şekilde sıvı kaybetmesine bağlı olarak çocuklarda aşırı bir halsizlik oluşur. Bu halsizlik durumları, hastalık ilerledikçe daha da artacağı için bol bol dinlenerek sık sık azar azar sıvı tüketilmesi sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın