Çocuk&Ergen

Çocuklarda karın ağrısı ve ateş

Çocukların bünyeleri zayıf olması nedeniyle bakteri ve zararlı virüslere karşı koyamazlar. Ufak bir hastalık belirtisinde vücutları direnç gösteremeyerek rahatsızlanırlar. Çoğunlukla çocuklarda karın ağrısı ve ateş çoğunlukla mevsimler geçişlerden kaynaklı görülmektedir. Ancak kimi çocuklarda karın ağrısı ve ateş kronik rahatsızlıklardan kaynaklana bilir. Bu kronik rahatsızlıklar ise; Akciğer, Karaciğer, Kalp, Bağırsak Tıkanıklığı, Nefes Alama ve vücutta yer alan diğer organların etkisi ile çocuklarda karın ağrısı ve ateş oluşabilmektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısı ve Ateş Nedenleri

Bir kısım hastalıklardan dolayı çocuklar karın ağrısı çekerek ateşlenebilir. Böylesi bir durumda ebeveyn karın ağrısının geçmesi amacıyla sıcak şekerli su ile çocuğun midesindeki ağrıyı gidermeye çalışmalıdır. Şayet çocukta yüksek ateş bulunmakta ise ateşin düşmesi amacıyla sirkeli su bir beze batırılarak çocuğun alın bölgesine koyulur. Şayet çocuğun ateşi çok yüksek ise ılık bir duş aldırılarak çocuğun vücut sıcaklığı düşürülmelidir.

Çocuklarda Karın Ağrısı ve Ateş Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda karın ağrısı ve ateş şayet kronik bir rahatsızlıktan kaynaklı değil ise bu durumda ebeveyn sağlıklı beslenme ve gözlem altında tutarak bu rahatsızlığı giderir. Ancak karın ağrısı artarak çocuğun ateşlenmesine neden olması halinde; Bulantı, kusma, baş dönmesi görülecektir. Böylesi bir durumda konu acilen uzman hekime bildirilmelidir.  Kesinlikle bilinçsiz olarak ilaç tedavileri ebeveynce uygulanmamalıdır. Uzman doktorun uygulayacağı ilaç tedavileri ile çocuğun kısa süre içerisinde kendisini toparlayacağı görülecektir. Şayet uygulanan ilaç tedavisine rağmen çocukta rahatsızlık devam etmekte ise uzman doktora başvuruda bulunulmalıdır.

Bir cevap yazın