Ağız ve Diş Sağlığı

Çölyak bitkisel tedavi

Çölyak bitkisel tedavi… Günümüzde beslenme bozuklukların kaynaklanan hastalıklar olduğu gibi besinlerden kaynaklanan hastalıklarda mevcuttur. Günümüzde çölyak hastalığı oldukça az bilinmemektedir ancak bu hastalık ile yaşaması oldukça zordur. Çölyak hastalığı bağırsaklardaki villus adı verilerin yapısının bozulması nedeniyle tüketilen besinlerin sindirilememesi sonucu meydana gelen bir sindirim sistemi problemidir.

Çölyak hastalığının tanısını koymak için kan tahlili ve ince barsak biyopsisine gerek duyulur. Çölyak hastaları glüten içeren besinler tükettikleri zaman bir takım rahatsızlıklar yaşarlar. Bu rahatsızlıklar ise belirtileri oluşturur. Belirtiler aşırı karın ağrısı ve ishaller, kansızlık, öne doğru çıkan karın, bulantı ve kusma şeklinde kendini gösterir.

Çölyak hastalığında bütün bireyler risk faktörü içindedir. Çölyak hatalığından korunmak gibi bir durum öz konusu değildir. Hastalık teşhisi konulduktan sonra yenilen besinlere büyük önem gösterilmelidir. Glüten içeren buğday, mısır gibi besinler ve bunların türevleri kesinlikle diyetten çıkarılmalıdır. Diyetin doğru ve istikrarlı bir şekilde uygulamamasından sonra belirtiler yavaşça kaybolmaktadır. Çölyak hastalığının tek tedavisi glütensiz bir diyettir. Unutulmamalıdır ki çölyak bir hastalık değil bir yaşam tarzıdır.

Bir cevap yazın