Beslenme&Diyet

Çölyak Hastalığı Nedir? Glütensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastalığı Ve Glütensiz Diyet

Glüten, her ne kadar kulağa yabancı bir kelime gibi gelse de aslında en temel besin grubumuz buğdayözü kaynaklı bir protein grubudur.Bu özün gıda bağlama özelliğinden dolayı günümüzde gıda teknolojilerinden başta yem sanayinde olmak üzere pek çok besine bu öz dahil edilmektedir. Beslenme konusunda titiz batı ülkelerinde glüten hazır gıdaların içerik listelerinde risk taşıyan alerjenlerin başındadır.

Glütene hassasiyet olarak bilinen çölyak hastalığı bu protein grubunun kullanımının sınırlı veya kontrollü olması gerektirmektedir. Çölyaklıkişilerin ince bağırsaklarında besin emilimini sağlayan villus adlı yapılar bozulmakta dolayısıyla da ince bağırsakta hasarlar oluşmaktadır. Bu hastalığın ilk göze çarpan belirtisi kişinin karın bölgesinde şişkinliktir. Çölyak hastalığının sebebikalıtımsal yada sonradan yaşanmış bir travmaya da bağlanabilmektedir.Travma ile ilgili olabilmesi bağırsakların duygu durumlarımız yöneten adeta ikinci bir beyin gibi bir işleve sahip olması ile ilgilidir. Uzak doğu felsefesinde asırlar önce keşfedilmiş olan bağırsakların bu özelliği batılı bilim adamlarınca da son yıllarda kabul görmektedir.

Bir şekilde bir gastroenterolog tarafından çölyak hastalığı teşhisi konmuş olan kişinin artık ömür boyunca glütensiz diyet uygulaması gerekmektedir. Bu kişi normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi maddeler glüten içermediği için rahatça tüketilebilir.Glütensiz bitkisel tedavi olarak tıp literatüründe yerini almış olan bu diyet bu kadar seçici olmayı gerektirmekte olup, ekmek makarna gibi buğday bazlı pek çok besinin mısır, pirinç bazlı diğer tahıl grupları ile hazırlanıp tüketilmesidir.

 

Bir cevap yazın