Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti estetiği nedir?

Diş eti estetiği nedir? Güzel ve estetik bir görünüşe sahip olmanın bir diğer koşulu da göz alıcı ve hoş bir gülüşe sahip olmaktan geçiyor. Bunu bize mümkün kılan şey ise sağlıklı ve güzel dişler ve estetik görünüme sahip olan diş etlerimiz elbette. Güldüğümüz zaman diş etlerimizin olması gerekenden fazla görünüyor olması bize estetik görüntüden uzaklaştırır. Şayet asimetrik diş etlerine sahip isek, bu bizde dişlerimiz düzenli olmadığı ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini uyandırır. Diş etlerimiz herhangi bir diş eti hastalığından dolayı çekilmişse eğer, bu da dişlerimizin fazlaca uzun görünmesine neden olan bir durumdur. Bu hoş olmayan görünümü düzeltmek, diş eti estetiği uygulanması sayesinde mümkün olmaktadır. Günümüzde en az diş estetiği kadar diş eti estetiği bir diğer adıyla pembe estetik de önem kazanmıştır. Estetik diş etleri, doğal, sağlıklı, hoş görünüşlü dişlerin vazgeçilmez bir öğesidir.

Sahip olduğumuz her dişin diş eti seviyesi belirli bir seviyede ve şekilde olmalıdır standart olarak, eğer estetik bir görünümü olmasını istiyorsak. Bu standart görünüm bozulduğu anda, ağız estetiğimiz kaaybolabilir. Konuşurken, ya da gülerken olması gerekenden fazla görünen diş etleri, tüm görünümü kötü etkilen bir unsur olabilir. Bu olumsuzluklar artık gelişmiş olan yeni teknoloji aletler sayesinde, kanamasız ve dikişsiz olarak tek seansta çözülebilecek problemlerdir.

Tüm estetik uygulamalarda yapıldığı gibi diş eti estetiği yapılırken de amaç kişiye yakışan estetik görünümü elde edebilmektir. Güldüğümüz zaman en az dişlerimiz kadar, diş etlerimizin simetrik görünüyor olması da önemlidir. İşte bu gibi durumlarda genellikle lazer kullanılarak duruma müdahale edilir. Bir enflamasyonunu neden olduğu kırmızı ve şiş olan diş etleri maalesef ki kötü bir görüntüye sebebiyet verir. Ve dikkatleri bu noktaya çeker. Ödemli ve kalınlaşmış olan diş eti kenarları dişlerin dip kısımlarının gölgeli görünmelerine neden olur. Diş renkleri de böyle durumlarda olduklarından daha koyu bir görünüme sahip gibi dururlar. Bundan başka da ödemleşmiş olan diş eti kenarlarında bakteri plağı birikimi de sıklıkla görülebilir. Diş etinin bu bölgelerinde bakteri birikmiş olması bu bölgede bulunan papil dediğimiz üçgen diş etinin çekilmesine ve bu bölgenin koyu renk bir görünüme dönüşmesine neden olur.

Diş eti estetiği nedir?

Diş eti estetiği, güldüğü zaman diş etleri normalden fazla görünen kişiler için uygulanan bir metoddur. Ufak bir operasyon ile diş etindeki bu hoş olmayan görünüş düzeltilir. Bu hastalarda estetik diş hekimi ile beraber çalışma yapılarak, diş eti seviyesi ve biçiminin nasıl olması gerektiği belirlenerek periontolog da bu belirlenmiş olan diş eti sevilerini düzeltip uyumlu ve güzel bir görünüş elde edilmesini sağlar. Lokal anestezi uygulandığı takdirde hasta hiçbir şey hissetmez. Gingivoplasti küçük bir cerrahi işlem olsa da kısa bir süre de çok büyük bir değişim sağlanabilmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Estetik görünüşün yalnızca diş etinin düzeltilmesi ile sağlanamadığı durumlarda diş eti operasyonundan sonra dişlere porselen lamineler da uygulanarak mükemmel bir gülüş hatta tasarlanmış olur.

Diş eti estetiği nedir?

Diş eti çekilmesinin fazla olduğu durumlarda, dişlerinin uzun görünmesine neden olan bu görüntüyü yok etmek için diş etinin çekilmiş olan bölgelerine doku eklenmesi ile uygulanan işlemdir. Diş eti estetiği bozucu bir diğer etken de, diş çektirme sonrasında diş etinde bir miktar çökme meydana gelmesi durumudur. Bunun sonunda oluşan düzgün olmayan asimetrik görünüm oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Dişlerimizde olağanüstü güzelliğe sahip porselenler olmuş olsa dahi, hazırlanan porselenlerin yerleştirileceği nokta çepeçevre diş eti dokusunun kendisidir. Olması gerektiği gibi sağlıklı ve estetik görünümlü diş etlerine sahip değilsek, porselenler güzelliğini sergileyemeyecektir. Eğer diş eti çekilmesine bağlı olarak papil kaybı varsa ve diş eksikliği varsa, öncelikle bu olumsuzlukların düzeltilmesi gerekmektedir.  Bazı cerrahi yöntemler sayesinde kayıp olan dokular tekrardan hazırlanabilir. Dişlerimizin çevresinde bulunan ve gülüşümüzün tüm görüntüsünü etkileyen diş etlerinin dokusunu düzenlemeye ve dişlerimizle uyumlu olacak bir görüntü elde etme işlemine kozmetik diş eti düzenlemeleri diyoruz. Sıklıkla protez yapılmadan önce kemik, bağ ve diş etleri ile ilgili altyapı çalışmaları hastalar tarafından yorucu, uzun seanslar şeklinde düşünülse de, bu müdahalelerin hepsi elde ettiğimiz sonuçlar nedeniyle hastalar ve biz diş hekimleri açısından oldukça memnun edici sonuçlar elde edilmesini sağlayan yöntemlerdir.

Diş eti estetiğini sağlamak adına uygulanan diş eti cerrahisi sonrasında istenmedik bazı durumların ortaya çıkması muhtemeldir. Nedir bunlar?

Kanama olması ve durdurulamaması, boyundaki ya da alt çenedeki lenflerin şişmesi, ilaçlarla kontrol edilemeyecek seviyedeki ağrılar, işlem görmüş olan bölgenin sıvı salgılıyor olması veya şişmesi, herhangi bir enfeksiyon belirtilerinin görülmesi (kızarıklık vb) durumlarında acilen diş hekimine başvurulması gereklidir. Diş eti estetiği operasyonu geçirmiş olan hastalar, uygulanmış olan bu operasyonlar sonrasında, şişme, kanama gibi problemler yaşayabilirler. Hastalara diş ve dişeti hassaslığının önleyici diş macunu kullanmalarını bu gibi durumlarda tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın