Güncel

Enfeksiyon nedir, bitkisel tedavisi?

Enfeksiyon nedir, bitkisel tedavisi? İnsan vücuduna patojen bir mikroorganizmanın çeşitli yollarla girip doku ve organlarda çoğalması sonucu hastalık belirtilerinin gözlemlenmesine enfeksiyon denir. Enfeksiyon vücudun herhangi bir noktasında gözlenebilir. İdrar yolu, akciğer, karaciğer yani vücudunuzun aklınıza gelebilecek her yerinde enfeksiyon gerçekleşebilir. Enfeksiyon hastalıkları genellikle etkenle karşılaşma ve etkenin vücuda alınması ile başlar inkübasyon, klinik belirtilerin gözlemlenmesiyle devam eder iyileşme dönemi ile de sonlanır.

Enfeksiyon hastalıklarının genel belirtileri arasında yüksek ateş, kusma, sarılık, halsizlik gösterilebilir. Risk faktörleri arasında aslında birçok madde sayılabilir ancak bireyler kesinlikle kişisel hijyenlerine özen göstermelidir. Özellikle okul, hastane gibi toplu yaşanılan yerlerde sınıfların, odaların her gün temizlenmesi ve bireylere hijyen konusunda eğitim verilmesi gerekmektedir. Kişilerin birbirlerinin kişisel eşyalarını kesinlikle kullanmamaları gerekir.

Enfeksiyon hastalıklarının tanısında kan testleri çok önemlidir. Vücuttan alının kan tüpleri değişik testlere tabi tutulur. Daha sonra vücutta oluşan enfeksiyonun türü ve nerede olduğu belirlenir ve bu bölge baz alınarak doktor gözetiminde tedavi uygulanır. Tedavi sürecinde bireylerin kesinlikle enfeksiyon riskinden yoksun bir odada tedavi görmesi şarttır.

Bir cevap yazın