Cinsellik

Ergenlik ve Cinsellik

Ergenlik dönemi hormonsal dengelerin değişmeye, çocukluk çağından yetişkinliğe geçilen ve aynı zamanda kişinin cinsel kimliğinin farkına varmaya başladığı bir dönemdir. Bu döneme giriş yaşı kişiden kişiye değişmekle beraber erkek çocuklarında kız çocuklara göre daha geç yaşta olmaktadır. Ergenlikte cinsellik üzerinde durulması gereken önemli bir konudur, çünkü gelişimin en kuvvetli önemli olduğu bu dönemde ergen bireye yaklaşım bireyin gelişimi açısından çok büyün önem arz edecektir.

Ergenlikte cinsellik ergen bireyin cinselliği keşfetmesi ve vücuduna artık ilgi göstermesi ile baş gösterir. Bu dönemde birey kendisini bir yetişkin olarak görüp, yetişkinler gibi düşünmeye ve karşı cinsle kontak kurmaya başlar. Cinsel düşüncelerin de başlamasından dolayı ilk mastürbasyon yine bu dönemde gerçekleşmektedir. Ergen birey bedensel değişimlerini anlamakta güçlük çeker ve bireye doğru yönlendirme yapılmadığı takdirde gelişimi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Ergenlikte cinsellik söz konusu olduğunda burada en büyük görev aile bireylerine düşmektedir. Çok kırılgan yapıda olabilecek olan ergen bireye çok dikkatli ve bilinçli şekilde yaklaşmak ön koşuldur. Ebeveynler olarak ergenlik çağındaki çocuklarınıza bu dönemin gayet normal bir süreç olduğu bilgisini doğru şekilde vermeniz aile huzuru açısından da çok önemlidir.

Bir cevap yazın