Cinsellik

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi günü hapı nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız bu yazımızda bütün sorularınıza cevap bulacaksınız. Ertesi gün hapları günümüzde eczanelerden rahatlıkta temin edebileceğiniz haplardır. Korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi ya da korunulmasına rağmen prezervatifin yırtılmış olması sonucu meydana gelebilecek istenmeyen gebeliklerin önüne geçen en pratik bir yöntemdir.
Ertesi gün hapları nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız da, ertesi gün haplarını cinsel ilişkiden sonra en kısa süre içerisinde kullanmalısınız. 3 güne kadar kullanılan bu haplar ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkili bir tesir yaratacaktır. Ertesi gün haplarının günümüzde iki tip olanı vardır. En yaygın bulunanları iki hapın aynı anda içilmesi gereken sadece progesteron içeren tipidir. Diğer tipinde sadece östrojen bulunmaktadır ve bu tip olan ertesi gün hapını 12 saat arayla içmek gereklidir. Sadece progesteron içeren hapların yan etkileri de daha az olduğundan ötürü kullanımı daha yaygındır.

Aklınızdaki ertesi gün hapları nasıl kullanılır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Ancak unutmayın ki hiçbir medikal yöntem yüzde yüz garanti sağlayacak diye bir durum söz konusu değildir.

Bir cevap yazın