Ağız ve Diş Sağlığı

Estetik diş operasyonları nelerdir?

Bugün insanlar artık yalnızca sağlık problemlerinden ötürü diş hekimlerinin yardımına başvurmuyorlar. Artık kişiler gülüşlerinden memnun olmadığı durumlarda, dişlerinin ağız içerisinde düzenli bir dizilişi yoksa eksik dişleri varsa, diş etleri olası gerektiği gibi estetik görünmüyorsa yine dişçinin yolunu tutuyoruz. Çünkü dişlerimizin fonksiyonel anlamda işlevine ihtiyacımız olduğu kadar, özgüvenimizin de tazelenmeye ihtiyacı olduğundan biraz da estetik diş, estetik gülüş, estetik diş eti arayışına girmemiz gayet olağan karşılanmalı. Üstelik sosyalleşirken insanların önce gözlerimiz, sonra ağzımız ve dişlerimize dikkatini yönelttiğini düşünürsek ve bu ilk intiba neticesinde insanlar hakkında genel kanılara varıldığından da haberdarsak bu estetik görünüşe ekstra bir değer atfediyor olmamız gerçekten mümkün ve haklısınız da. Estetik diş hekimliği yalnızca kaplama yapmayı, dolgu yapmayı veya herhangi bir tedavi şeklini içine almaz. Estetik diş hekimliğinde güdülen amaç, var olan tüm tedavi yöntemlerini hastaya sunmak ve estetik diş operasyonu ile estetik görünümü elde edebilmektir. Bu tedavilerin arsında kırık dişler, ayrık dişler, küçük dişler, eksik dişler, kalıtsal olarak renk değişikliği olan dişler hep ilgi alanımız dâhilinde olan vakalardır.

Estetik diş operasyonları

Estetik diş tedavisi dediğimizde bu bazen çok kısa bir sürede tamamlanabilecek olan bir tedavi olabileceği gibi bazen de uzun sürebilecek bir dizi başka tedavileri de gerektirebilmektedir. Örneğin kalıcı renkleşme problemi olan bir hastaya eğer dişlerinin doğal formunda herhangi bir bozukluk yoksa bu durumda bu hastaya yalnızca beyazlatma işlemi uygulanarak kısa sürede tedavisi sonlandırılabilir. Ve bu sayede de fazla bir ücret ödemesine de gerek olmaz. Ancak diyelim ki hastanın eksik dişleri mevcut ve tedavisinin yapılmasını istedi. Bu eksik dişlerin mümkün olan en doğal yöntemle yerine koyulması isteği ile hekimine başvuruyorsa hasta, bunun için en doğru uygulama implant uygulaması olacaktır. Ancak implant uygulanabilmesi için de hastada herhangi bir diş eti probleminin kesinlikle olmaması gerekmektedir. Bunun dışında da tabii ki implant uygulanmasına engel teşkil edebilecek başka herhangi bir sağlık sorununun da bulunmaması gerekir. Eğer mevcut olan bir diş eti hastalığı varsa hastanın, öncelikle bunun tedavisi yoluna gidilmelidir. Bu da haliyle tedavi süresinin uzamasına neden olacaktır. Hali hazırda uygulanacak olan tedavi yöntemi de yani implant uygulaması, çok kısa sürede tamamlanabilen bir uygulama değildir. İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesinden sonra dahi 3 ila 6 ay arasında kemiğe yerleşmesi gerekmektedir.

Estetik diş operasyonlarından diğerleri de porselen kaplamalardır. Ve günümüzde artık dediğimiz gibi yalnızca dişlerin fonksiyonlarını geri kazanmayı istemiyoruz. Artık daha da fazlasını hak ediyoruz ve istiyoruz. Güzel bir gülüşe sahip olmayı, estetik bir ağız yapısına kavuşmayı istiyoruz.
Estetik operasyonlardan biri olan porselen kaplamalar da bizi bu doğal estetik görünüme kavuşturabilecek olan yegâne materyallerdir. Tabii ki bunların içerisinde de iyi olan, iyiden de iyi olan çeşitler mevcuttur. Örneğin bir estetik diş operasyonu olan metal alt yapılı porselen kaplamalar da eksik dişlerimizin yok olan fonksiyonlarını bize geri kazandırmak için yeterli olan sağlam materyallerdir. Ancak eksik kalan tarafları da yok değildir. Nedir bunlar? Örneğin alt yapısında metal olduğu için alerji riski olabilen uygulamalardır. Ayrıca bize istediğimiz doğallığı tam anlamıyla sunamayabilirler. Niçin mi? Çünkü bu metal alt yapılı porselenlerde ışık geçirgenliği yoktur. Dolayısıyla da doğal dişlerimizi taklit etme konusunda bu kısımda sınıfta kalırlar. Ayrıca da dediğimiz gibi metal alerjisi olan kişiler için sakıncaları vardır. Porselenler uygulandıktan bir süre sonra diş etinde rahatsızlık verici görüntülere neden olurlar. Aynı zamanda bu durum sağlık açısından da uygun olmayan bir durumdur. Bununla birlikte de bu porselenleri kullanamaya başladıktan sonra şayet herhangi bir diş eti çekilmesi ile karşı karşıya kalırsanız, porselen ile diş etinin birleştiği noktada bizi hiç hoşnut etmeyecek kötü bir görüntü ile karşılaşmamız mümkündür. Oysa bunun yerine kullanılabilecek farklı materyaller vardır elbette porselen kaplamalarda kullanabileceğimiz. Bunlardan biri de zirkonyumdur.

Zirkonyumun diğer porselenlere göre getirileri nedir peki? Hemen açıklayalım. Zirkonyum saf halde doğada bulunan kısacası doğal bir materyaldir. Bun nedenle herhangi bir alerjik reaksiyona neden olması durumundan söz edilmez. Ayrıca ışık geçirgenliğine sahip olan beyaz bir element olduğu için de tam olarak sahip olmayı istediğimiz doğal dişlerimizi oldukça iyi taklit edecek olan bir maddedir. Ayrıca kendisi bir hayli hafif bir materyal olmasına karşın dayanıklılığı da bir o kadar iyidir. Bu nedenle diğer porselenler gibi yalnızca estetik görüntüyü yakalayabilmek adına ön kesici dişlerde kullanılmaz. Arka azı dişlerin baskı kuvvetine dayanabilecek bir yapıda olduğundan ötürü arka dişlerde de güvenle kullanılabiliyor olması açısından da günümüzde sıklıkla tercih edilmeye başlanan bir materyal olmuştur. Ayrıca çokça tercih edilen bir porselen tipi olma sebeplerinden biri de bahsi geçtiği gibi ışık geçirgenliği olan, yarı saydam bir materyal oluşudur. Bu estetik diş operasyonu sayesinde dişlerinin çeşitli ışıkların altında farklı farklı renklere bürünerek yapay diş olduklarını deyim yerindeyse bağırarak belirtmezler. Tıpkı öz dişleriniz gibi hem estetik görüntüye kavuşmanızı sağlar, hem de dayanıklı, sağlam, fonksiyonel dişlerle uzun yıllar güvenler gülümsemenizi sağlar.

Bir cevap yazın