Göz

Görme bozuklukları

Görme bozuklukları… Normal ve sağlıklı bir gözde net görüntüyü sağlayan faktör, cisimlerden yansıyan ışınların gözün görme merkezinde odaklanmasıdır. Kırma kusuru yani görme bozuklukları olan gözlerde ışınlar retinada odaklaşmayıp bulanık veya çarpık bir görüntü oluşturur. Görme bozukluklarına 4 dalda sınıflandırabiliriz.

Miyopi

Miyop halk arasında bilinen bir görme bozukluğudur. Herkesçe bilinen uzağı görememe rahatsızlığının tıbbi terimidir. Miyopi bir kişi yakını görüp uzağı net bir şekilde göremez. 6 dereceye kadar olan miyopiler basit miyopi olarak adlandırılır. 6 derece ve sonrası ise yüksek miyopidir. Gözün ön çapı ve arka çapının normalden daha fazla olması durumunda miyop oluşur. 8 ile 14 yaş arasında fark edilen bu görme bozuklukları genetik bir özeliktedir.

Hipermetropi

Bu görme bozukluğunda miyopinin aksine göze gelen ışınlar ağ tabakasının arka kısmında odaklandığı için yakını görme kusuru oluşmaktadır. Hipermetroplar miyopilerin tersine, uzağı görüp yakını net görememektedir. Eğer hipermetrop derecesi yüksek ise bu uzağı da görmeyi engeller. Yine miyopun aksine gözün arka çapının az olması durumunda oluşur.

Astigmatizma

Bu görme bozukluğunu yaşayanla hem uzağı hem de yakını görmekte zorlanırlar. Göz küresinin eksenlerinin farklı kırıcılık gücüne sahip olmasından kaynaklanan bir kırma kusuru türüdür.  Miyopi, hipermetropi veya ikisinin karışımı şeklinde görülebilir.

Presbiyopi

Özellikle 40 yaşından itibaren göz içi lensi sertleşir ve onu tutan lifler elastikiyetini kaybeder. Bunun sonucunda yakını görmek zorlaşır. Özellikle okumayı güçlendirir. Bu göz kusuru yaşa bağlı oluşmaktadır.

Bu anlatılan görme bozukluklarının diğer adıyla kırma kusurlarının tedavi yönteminde ilk olarak akla gelen gözlüktür. Ancak muayene sonrasında yapılan ölçümlere bağlı olarak lens veya lazer gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavilerin kornea ve göz tabakasının sağlığına bağlı olarak değişkenlik göstereceğini söyleyebiliriz. Bu tedaviler oldukça düşük komplikasyonlarla başarıyla uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın