İç hastalıkları

Grip için hızlı tedavi yöntemi önerileri

Grip için hızlı tedavi yöntemi önerileri… Havaların soğumasıyla birlikte kış iyice etkisini gösterdi. Peki güzel bahar günlerine ara vereceğimiz şu zamanlarda sağlığımızla ilgili neler  yapmalıyız?

Kışa nasıl hazırlanılır ve kışın müzmin hastalığı olan griple nasıl baş edilir, gelin hep birlikte neler yapmamız gerektiğine bakalım.

Ne çok sıcak ne çok soğuk

Bilinenin aksine çok kalın giysiler giymek ve çok sıcak ortamlarda durmak iyileşme sürecine faydasından çok zararı var diyebiliriz. Çünkü yüksek olan ateşin daha da artmasına yol açar, bu yüzden vücut sıcaklığımızı dengede tutacak kıyafetler tercih edilmelidir.

Bol bol vitamin

Vitamin takviyesi en önemli etken. Yeterli vitamin alınmadığı takdirde vücudumuz savunmasız hale gelecek ve mikraoplarla savaşacak gücü toplayacak. C vitamini içeren yiyecekler tercih etmemiz bizi bir sıfır öne geçirecek.

Destekleyici bitkiler

Evet alternatif tıptan faydalanma zamanı. Ama dikkat, iyi gelen bitki çaylarını gereğinden fazla kullanmamak gerekiyor. Fazla kullanım yarardan çok zarara yol açıp zehirleyebilir. Dozunda bitkisel ve kış çayları içmek hem gribe karşı koruyacak hem de vücuda sakinlik verecektir.

Su tüketimi

Vücudumuzun yarıdan fazlasının su olduğunu düşünürsek, suyu pek de hafife almamak gerektiğinin farkına varırız. Günlük yaklaşık 2 litre su içmemiz  organlarımızın daha düzgün çalışmasına yardımcı olup vücut direncimizi artırır. Ayrıca iyi bir gençlik iksiridir su, hem de hiç yan etkisi yok.

Beslenme

En önemlisi beslenmemize dikkat etmek. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek özellikle kış sebze ve meyvelerinden bolca tüketmemiz gerekiyor. Vitami n değeri yüksek brokoli, pırasa, ıspanak gibi sebzeleri tüketme vakti geldi bile.

Grip Aşısı

Son zamanlarda yaygınlaşan aşılar sayesinde vücut direncinizi artırıp, gribe karşı savaş açabilirsiniz. Grip aşsının belli bir zamanı olmamasına karşın, hastalanmadan yapılması tavsiye edilir.

Aşı vucuda girdikten yaklaşık iki hafta sonra koruyucu etkisini gösterir. Aşıyla birlikte yaklaşık olarak 7 aylık bir süre boyunca hastalıktan korunmuş oluyoruz . Aşının bilinen ciddi yan etkileri bulunmamakla birlikte lokal olarak aşı vurulan yerde kızarıklıklar oluşabilir ve çok kısa sürede bu etkiler ortadan kalkar.

Unutmamalıyız ki bağışıklık sitemimiz ne kadar güçlü olursa o kadar hastalıklardan korunma ve iyileşme sürecimiz etkilenir.

Sağlıklı güzel günlere…

Bir cevap yazın