Ağız ve Diş Sağlığı

İmplant nedir?

Dişler sindirime yardımcı en önemli ve hassas parçalardır. Dişler zamanla güçsüzleşir ve gerek kalıtımsal nedenler gerekse dış faktörler nedeniyle çürür. Çürüyen dişlere dolgu işlemi yapılarak dişin bir süre daha işlevini görmesi ve hastanın yaşam standardının yükseltilmesi sağlanır. Ancak dolgu yapılan dişte de zamanla daha derin çürükler oluşması halinde dişin hekim tarafından çekilmesi gerekmektedir. Diş çekiminden sonra diş eksiği olan bölge hem sağlık açısından hem de estetik kaygı açısından hastada sorun oluşturabilmektedir. Çene ve diş cerrahisinde yeni sayılan bir uygulama olan implant yapımı uygulaması ile diş eksiği olan yere hastanın kendi dişi ile özdeş yapay bir diş yerleştirilmektedir.

İmplant Nedir?

İmplant titanyumdan yapılan eksilen dişin olduğu köke vida şeklinde yapay kökle yerleştirilen, çene kemiğine kolaylıkla uyum sağlayan ve hastaya gerçek dişi ile özdeş faydalar sağlayan yapay diş uygulamasıdır. İmplant diş, hastanın implant yapımı esnasında çene kemiğine yerleştirilen vida görünümlü yapay kökün üzerine sabitlenir.

İmplant Hangi Durumda Tercih Edilmeli?

Ağızda diş eksiği oluştuğu zaman her durumda implant diş uygulaması tercih edilebilir. Diş eksiği hem çiğneme yetisinin kaybolmasına hem de yüz ifadesinde de farklılıklara yol açabildiği için hastalar diş eksilmesinin olduğu yeri doldurmak isterler. Çoğu kez bu boşluk köprü uygulaması ile doldurulsa da komşu dişlerin zayıf olduğu veya yetersiz olduğu durumlarda implant uygulaması bir zorunluluk olmaktadır. İmplant diş fiyatları nedeni ile çoğu hasta bu uygulamayı tercih etmese de diş eksiği için en sağlıklı ve en uzun ömürlü tedavi implant uygulamasıdır.

Hangi Durumda İmplant Uygulanmaz

Radyoterapi görmüş kişilere, kemik gelişimi yetersiz olan kişilere, bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar kullanan kişilere implant ancak doktorlarının uygun görmesi halinde uygulanmaktdır. Bu noktada benzer durumlar mevcutsa implant uygulamasından önce mutlaka hekimle konuşulmalıdır.

İmplant Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

İmplant diş uygulamasının yapılacağı alan lokal anastezi ile uyuşturulur. Daha sonra implant diş kökünün yerleştirileceği diş eti neşter yardımı ile açılarak diş kökü yerleştirilir ve diş eti dikilir. Ardından belirli bir süre (genelde 3 ay) sonra diş kökünün çene kemiği ile kaynaşıp kaynaşmadığı kontrol edilir ve sonuç olumlu ise diş vidalı köke sabitlenir. Cerrahi operasyon ile yapılan bu uygulamanın başarılı olması hekimin uygulama deneyimine ve planlamasına bağlıdır. Hastaların uygulama sonrası morarma, şişlik gibi sorunlar yaşamamaları için tedavi öncesinde, uygulama sonrası tavsiyeleri için hekimlerini dikkatle dinlemeleri gerekmektedir.

İmplant Uygulaması Acı Verir Mi?

Operasyon lokal anestezi ile yapıldığından hastalar operasyon esnasında ağrı hissetmemektedir. Ancak operasyon sonrasında anestezinin etkisi azaldıkça ağrı oluşsa da hekim tarafından verilen ağrı kesici ve antibiyotik ilacın düzenli kullanılması ağrıyı azaltmaktadır.

İmplant Uygulamasının Maliyeti Ne Kadar

İmplant diş fiyatları çeşitlerine ve üretim menşelerine göre değişmektedir. Yerli implant diş fiyatları daha uygun olurken yabancı implant diş fiyatları yüksek olmaktadır. İmplant uygulaması bir diş için ortalama 1200-2500 TL arası değişmektedir.

Bir cevap yazın