İç hastalıkları

Kabızlık bitkisel tedavisi

Kabızlık, zaman zaman her insanın yaşayabileceği bir problemdir. Özellikle kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla rastlandığı bilinmektedir. Fakat ciddiye alınmazsa büyük bir hastalık haline gelebilir. Uzun süren kabızlık dışkıda toksin mad­delerin etkisiyle baş ağrısına, sindirim bo­zukluğuna, zayıflamaya ve rengin solmasına neden olur. Genel belirtisi karında şişkinlik ve gerginlik olmasıdır. Seyrek dışkılamanın yanı sıra sert ve ağrılı dışkılama da kabızlık olarak ifade edilebilir.

Kabızlığın birçok sebebi olabilir. Yeterli derecede sıvı tüketmemek, hareketsizlik, tuvalet hissi geldiğinde bunu ertelemek, stres ve bazı ilaçların yan etkilerinin bulunması sebeplerden bir kaçıdır.

Hastalıktan korunmanın birçok yöntemi vardır. Öncelikle böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Onun haricinde ise yiyeceklerdeki lif miktarını arttırmak, posalı yiyecekler tüketmek, bolca sebze ve meyve yemek ve de sıvı miktarını arttırmak gerekmektedir. Bol bol yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır. Eğer bunları yaptığınız halde bir düzelme gözükmüyor ise bu sefer ilaçla tedaviye başlanılır. Bu durumda dışkı kitlesini artıcı, dışkının su hacmini artıcı ve bağırsakların çalışmasını hızlandırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Bir cevap yazın