Beslenme&Diyet

Kaliteli bir yaşam için: Su için

Su içmenin faydaları elbette saymakla bitmiyor, üstelik sıkça su içmenin gerekliliği dile getiriliyor. Ancak hala pek çok kişinin günlük su tüketimi olması gerekenin altında kalmaya devam ediyor. Bu nedenle bu hayati sıvının önemi ne kadar anlatılsa da tekrar tekrar üzerinde durulmayı gerektiriyor. Peki nelerdi bizim bu sıvıya hayran kalmamızı sağlayacak özellikler?

Hücrelere besin ve oksijen taşıma

Vücudumuza giren su yoluyla hücrelerimize ihtiyacı olan besin ve oksijen iletilmekte ve su taşıyıcı olarak önemli bir rol oynamaktadır. Vücudumuzun büyük bir çoğunluğu sudan oluşmakta ve önemli sistemler de yine su sayesinde sağlıklı kalabilmektedir. Eğer vücudumuza yeterli su almazsak işlevini gösteremeyecek ve halsizlik, yorgunluk, dikkat güçlüğü gibi sorunlar baş gösterecektir.

Metabolizmanın düzenlenmesi

Su içmek organlarımızın işlemesini sağladığı gibi metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını da sağlar. Metabolizmanın düzenli çalışması ise bizi gün içinde daha zinde ve uyanık tutacak, yorgun hissetmeyi engelleyecektir.

Kabızlığın önlenmesi

Su içmenin faydalarından bir diğeri ise sindirim sistemini harekete geçirmesi ve kabızlığı önlemesi… Günümüzde pek çok kişinin kabızlıktan şikayet ettiğini duymaktayız. Kabızlığın farklı nedenleri olabilir, bunlardan biri de az su içilmesi.

Yağ yakmaya ve kilo vermeye yardım etme

Yeterli su tüketimi sporla desteklendiğinde kilo vermeyi sağlamakta. Burada önemli nokta ise spor yapıldığı halde kişi yeterince su içmiyorsa yine kilo vermekte güçlük çekmekte…

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlama

Özellikle kış aylarında önem kazanan bağışıklığımızın ne kadar güçlü olduğu meselesi de su tüketimiyle doğrudan ilişkili. Yeterli su tüketenlerde bu sayede soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar daha az görülmektedir.

Cildin yaşlanmasını geciktirme

Su cilde ihtiyacı olan nemi sağlayarak dokuların daha zinde olmasını sağlar; dolayısıyla yaşlanmayı, cildin kırışmasını ve sarkmasını engeller.

Su içmenin saymakla bitmeyen başka pek çok faydası daha bulunmakla birlikte birkaç hususu gözden geçirmekte fayda var. Su saf bir şekilde içilmeli, zira kahve,çay, meyve suyu gibi sıvılar suyun yerini tutamıyor; aksine vücuttan su atılmasına sebebiyet veriyorlar.

Su içmek için susamayı beklememenizi ve gün içinde su içmeyi unutuyorsanız bir an önce kendinize hatırlatma yolu bulmanızı tavsiye ederiz. Su içmek hayat kalitenizi artıracak ve çok daha sağlıklı, zinde ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı günlere…

Bir cevap yazın