Ağız ve Diş Sağlığı

Kanser Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

Kanser Hakkında Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

1-Kanserin insan vücudunda oluşmasının sebebi insan DNA’ sında oluşan hasardır.

Hücrelerin kontrolsüz ve anormal büyümesi  ile DNA da hasar meydana getiren Kanser, vücudun bağışıklık sisteminin bu hücreleri yok edememesiyle oluşabilmektedir. Bağışıklık sisteminin öldüremediği kanser hücreleri hızla bölünerek büyümeye ve çoğalmaya başlamaktadır.

2-Bağışıklık sistemi çok güçlü olan kişilerde bile Kanser hızla yayılabilmektedir.

Bağışıklı sistemi çok güçlü olmasına rağmen birçok kanser hücresinin insanın dokuları arasında saklanması ile yayılmaktadır.

3-Çağın en büyük hastalıklarından biridir ve gittikçe artmaktadır.

Kanser hastalığında kesin bir tedavi söz konusu değildir. Birçok bilim adamı bu konu üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Fakat net bir çözüm henüz mümkün değildir.

4-Kemoterapi ilaçları ve tedavisi

Kanser hastalığını yok etmek için kanser hücrelerinin yok edilmesi gerekmektedir. Yok edilmesi gereken hücrelerin tedavisi esnasında alınan ilaçlarının bütününe kemoterapi denir. Bu ilaçlar kişilerde ciddi iştah kayıplarına yol açar ve saç dökülmesine neden olabilir.

5- Radyoterapi tedavisi nedir?

Radyoterapi tedavisi ışın tedavisi olarak da adlandırılmaktadır. Belirlenen dozlarda gama ışınları kullanılarak kanser hücreleri yok edilmeye çalışılmaktadır. Bu işlemler yapılırken sağlıklı hücrelerde zarar görüp ölmektedir.

6-Kanser hastalığında cerrahi yöntem nedir?

Kanserde bazı durumlarda cerrahi yöntemle müdahale amaçlanır. Kanserli doku olan bölge cerrahi yöntem ile sağlam dokudan ayrılmaktadır. Bu yöntem eğer uygun değilse kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi yöntemine geçilmektedir.

7-Kanserde İmmünoterapi nedir?

Kanser hastalığında aşı tedavisi olarak bilinmektedir. Bazı alerjen hücrelerin kansere karşı serbest bırakılması ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

8-Kanser dokusu organların ömrünü azaltır.

Kanserli bölge de oluşan hasar nedeni ile diğer organlar ve dokularda zarar görmektedir. Kanserli doku kalbe ciddi zarar verebilmektedir. Kanser hücreleri kılcal damarları büyütür ve kan akışını bozar.

9- Kişinin kanser olabilmesi için vücutta kötü huylu tümörlere rastlanmalıdır.

İyi huylu tümörlerin zamanla yapıları değişerek diğer dokulara sıçraması ile kanser oluşmaktadır. Yayılan tümörler kötü huylu tümörlerdir.

10- Kanserli insanlar ile normal insanların kan değerlerinin farklı olduğu iddia ediliyor.

Bilim insanları kanser hastalığını kan değerlerinden fark edebilmek için 12 yıl boyunca farklı insanların kan değerlerini kontrol etmişlerdir. Bu araştırmalara göre kanser hastalarının değerleri birbirlerine benzemektedir.

Bir cevap yazın