Ağız ve Diş Sağlığı

Kök kanal tedavisi

Kök kanal tedavisi… Kanal Tedavisi ya da diğer ismi ile endodontik tedavi, bir dişin hastalıklı veya hasarlı sinirlerinin alınıp iç bölgelerin temizlenerek (sinir veya pulpa boşluğu ve kök kanalları) yeniden ağrısız bir şekilde kullanılması amacıyla uygulanan bir diş tedavi şeklidir. Şayet bu hastalıklı diş tedavi edilmezse, (dişeti ve kemik dâhil) dişin çevresi ve dokular enfekte olur ve apse oluşabilir. Bir dişin sinir ve kan damarı, dişe besin ve hidrasyonun yanı sıra sıcak veya soğuk hissi sağlar hissi de sağlar. Bir sinirin varlığı ya da yokluğu, dişin rutin işleyişini etkileyecektir. Fakat her şeye rağmen hastalıklı dişe kanal tedavisi yapılmaz ise dişin tamamen kaybedilmesi kaçınılmaz olur.

Kök kanal tedavisi, birçok kişi tarafından en korkulan diş prosedür olarak kabul edilir. Bu konuda uluslararası bazı kuruluşlar yapılmış olan anketler, diş hekimi korkusu olan insanların çoğu bu korkularının temelinin kendi deneyimlerine dayanmadığı sadece başkalarının deneyime dayalı olduğunu ortaya koymuştur. Kanal tedavisi hakkında aldıkları yanlış bilgiler, hastaların karar vermelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Aslında birçok hasta bir dişinin çekilmesinden ziyade bir kanal tedavisi isteyecektir. Sinir veya pulpa dokusu iltihaplı veya enfekte olduğu zaman kanal tedavisi gereklidir. Pulpa iltihabı veya enfeksiyonu tedavi edilmezse ise, ağrıya ya da bir diş apsesine neden olabilir. Bir diş geri döndürülemez bir durumda ağrıya neden oluyorsa kanal tedavisi her zaman tavsiye edilir. Kanal tedavisi, ağrıyı hafifletmek ve nihayet tamamen ortadan kaldırmak için uygulanır. Eğer bir diş üzerinde sıcak veya soğuk duyarlılığı, dokunma ve çiğneme esnasında dayanılmaz ağrı, diş minesinde koyulaşma veya diş renk değişikliği ve dişi çevreleyen dişetinde şişme var ise bu sinirlerde bir sorun olabileceğinin ilk belirtileridir. Bazen ise hiçbir belirti sergilenmemektedir. Kanal Tedavisi genellikle bir veya daha fazla ziyaret gerektiren ve bir diş hekimi veya Endodontist denilen bir uzman tarafından yapılabilir. Endodontist, dişin sinir yaralanmalarının nedenlerini önleme ve tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimidir. İlk adım tanı sırasında alınmamış ise dişi çevreleyen kemik dokularında herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını ve kök kanallarının şeklini görmek ve belirlemek için bir X-ışını almaktır. Diş hekiminiz daha sonra dişi çevreleyen bölgeyi uyuşturmak için bir lokal anestezi uygulayacaktır. Bir kez uyuşmuş olan diş üzerinde bulunan bakteri ile birlikte pulpa dokusu, çürük sinir dokusu ve hastalıklı diş ve kökleri içinden dışarı atılarak temizlenir. Bazı değişik metotlar kullanılarak kanal uzunluğu ölçülür. Daha sonra diş içesirindeki bakterileri öldürmek ve çürükleri temizlemek için steril su, peroksit veya sodyum hipoklorit kullanılır.Diş iyice temizlendikten sonra, her bir kanal bir kauçuk bileşiği olan bir madde ile  doldurulur ve kapatılır. Bu süreç aslında dişin içerisine bakterilerin girmesini engellemek ve steril tutmak için uygulanır.

Kök kanal tedavisi aynı gün tamamlanabilir. Eğer tamamlanmamış ise ya da diş hekimi komplikasyonları görmek için bir süre bekletmek isterse, sonraki randevuya kadar tükürük ve gıda gibi kirleticileri dışarıda tutmak için  geçici dolgu yapar. Son adımda ise dişe daha geniş bir restorasyon yapılması gerekebilir. Genellikle kanal tedavisi ihtiyacı olan bir diş üzerinde kapsamlı çürüme vardır. Kanal tedavisi yapılan dişin üzerinde kapsamlı bir çürüme ve zayıflama olduğu için kanal tedavisi yapılan diş üzerine kırılmaları önlemek için kaplama yapılır. Kaplama yapılıp yapılmayacağı diş hekimi ile hastanın birlikte verebileceği bir karardır.

Kök kanal tedavisi son derece başarılı bir tedavi şeklidir ve % 95 başarı oranı sağlanır. Hatta kanal tedavisi yapılan bir diş ömür boyu kullanılabilir. Kanal tedavisi yaptıran hastaların bu süreç içerisinde her hangi bir ağrı hissetmediklerini ifade etmişlerdir. Tedavi sonrasında birkaç gün için, dişlerin hassasiyetinin arttığı söylenebilir. Bir enfeksiyon mevcut ise bu rahatsızlık reçeteli ilaçlar ya da bir antibiyotik kullanılarak giderilebilir. Hasta bu süreçte çok dikkatli olmalı ve verilen talimatları izlemelidir. Diş kök kanal tedavisi tamamlandıktan sonra bir süre için kanal tedavisi yapılan dişinizi diğer dişlerden biraz farklı hissetmeye devam edebilirsiniz. Eğer birkaç gün süren şiddetli ağrı veya basınç varsa, o zaman diş hekiminize başvurmak gereklidir.

Çoğu insan tedavi sırasında ve tedavi sonrasında herhangi bir ağrı hissetmediklerini itiraf ederler. Yukarıda belirtildiği gibi, çağdaş diş hekimliğinde kök kanallarından gelen ağrı olabilir ve diş hekimi endişe gerektirmediğini hastaya anlatmalıdır. Ebetteki en iyi tedavi diş bakımını yaparak diş çürümelerinin önüne geçmektir. O yüzden herkes mutlaka her 6 ayda bir mutlaka diş hekimine görünmeli ve diş bakımına azami özeni göstermelidir.

Bir cevap yazın