Kadın

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Günümüzde kadın hastalıkları denince akla ilk gelen hastalıklardan bir tanesi haline gelen meme kanseri çok büyük ihtimalle erken teşhis ile yenilebiliyor. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarabilir. Orta yaş ve üzeri kadınların ağırlıklı olarak yakalandığı bu kanser türü yine de  her yaştan kadının kapısını çalıp, davetsiz misafir olabilir. 20 yaşından itibaren her kadın 6 ay aralıkla kontrole gitmelidir. Meme kanseri hakkında bilinçlenip her ay düzenli olarak evde elle kontrol yapılması gerekiyor ve olumsuz bulgular bulunduğu takdirde vakit kaybetmeden doktor gözetimi altına girmekte yarar var. PekiTürkiye’deki her 100 kadından 23’ünün yakalandığı meme kanserinin belirtileri neler? Hangi durumlarda şüphelenmeliyiz?

KİTLE

Her ay düzenli olarak evde yapacağınız kontroller sayesinde kitle geç kalınmadan rahatlıkla fark edilecektir. Memede veya koltuk altındaki sert yapılı ve şekilsiz kitle meme kanserinin ilk bulgularından böyle bir durumda karşılaştığınızda panik yapmadan ve vakit kaybetmeden hastanenizden randevu alabilirsiniz.

MEME BAŞI AKINTISI

Meme başından şeffaf veya kanlı bir akıntı geliyorsa hemen yapmanız gereken bir uzmana başvurmak. Bu akıntının sebebi intraduktalpapillom lezyonudur. Bu lezyon meme kanseri riskini arttırıcı bir lezyondur.

MEME BAŞI DERİSİNDE DOKU FARKLILIĞI

Meme başındaki sebepsiz soyulma ve kabuklanma gibi belirtiler gördüyseniz bu konunun mutlaka araştırılmasını isteyin.

MEME BAŞINDAKİ ŞEKİLSİZLİK

Yine kendiniz rahatlıkla saptayabilirsiniz.Böyle bir belirti ile karşılaşırsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

MEMELERDE SİMETRİ BOZUKLUĞU

Aynanın karşısına geçip rahatlıkla kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Eğer iki memenizde aynı büyüklük ve simetride değilse bir şeyler ters gidiyor olabilir.

DİĞER BULGULAR

Kontrolleriniz sonucu memenizde kızarıklık, şişlik, ödem, yara ve içe doğru çekinti gibi bulgularla karşılaşırsanız yapmanız gereken doktorunuza başvurmak.

Bir cevap yazın