Beyin

MS Bitkilsel Tedavi

MS Bitkilsel Tedavi… Güçsüzlük, yorgunluk, boyun ve omurilik ağrıları ile başlayan multiple skleroz (MS) hastalığı kas fonksiyonlarında bozukluk ve denge sağlamada güçlük yaşama belirtilerine sahiptir. Omur ilik ve beyinden oluşan merkezi sinir sisteminin hasar görmesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Hastalığın kesin olarak tespit edilmiş bir nedeni yoktur. Ancak genel kabul gören görüş  hastalığın bir bağışıklık sistemi hastalığı olmasıdır.

MS hastalığı en çok 20 ile 40 yaşları arasında görülmekte ve tedavi için Nöroloji bölümüne gidilmektedir. Hastalığın kesin nedeni bilinmediği gibi izlenebilen bir tedavi yöntemi de henüz bulunamamıştır. MS atakları sinir sistemindeki iltihapla ortaya çıkar ve atak geçirene kadar hastalar hafif belirtilerden dolayı kendilerinden şüphelenmezler. Hastalığın tedavisi üzerine dünya çapında araştırmalar sürdürülmektedir. MS hastalarına hayatlarını kolaylaştırmak ve hastalıkla yaşamaya alışmaları için psikolojik destek ve tedavi de uygulanmaktadır.

Son zamanlarda MS hastaları için yapılan tedavi araştırmalarıyla hastaların atak sıklığını azaltmak ve atağı erken önlemek için üretilmiş ilaçlar üretilmiş ve başarılı sonuçlar kaydedilmiştir.

Bir cevap yazın