Kadın

Polip nedir?

Polip kadın üreme organlarında, burunda ya da kalınbağırsakta üreyen anormal oluşumlardır.

Tanı

En yaygın olan polipler, rahim polipleridir. Polipler büyüdükçe rahmin içinden aşağıya doğru sarkar. Tanının konulmasında şikâyet ile giden hastadan “rahim iç tabaka örneklemesi” alınır ve elde edilen bulgular patoloji uzmanı tarafından incelenir. Bu polipler genelde et parçası şeklindedir.

Belirti

En belirgin belirtisi “kanamadır” Kadınlarda adet dönemi sonrası ya da adet öncesinde kanamanın fazla gelmesi ya da cinsel ilişki sırasında kanama özellikle adet döneminde kramp şeklindeki ağrılar bu hastalığın en belirgin özelliğidir.

Risk Faktörleri

Eğer, obezite, yüksek tansiyon, rahim ağzında bulunan polip gibi durumlar mevcut ise bir kişinin polipe yakalanma durumu diğerlerine oranla biraz daha fazladır.

Tedavi ve Korunma Yolları

Tedavisi kolay olan bu rahatsızlığın cerrahi müdahale sonucu kesilerek alınma olasılığı çok yüksektir. Kendini tekrarlama olasılığı da göz önünde bulundurulduğunda sağlığa ve yenen içilen gıdalara dikkat edilmelidir. Kilo poliplerin en büyük tetikçisidir. Sağlıklı beslenmek , bu rahatsızlığın tekrarlaması ya da olası rahatsızlığın önüne geçilmesi için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın