Bebek&Anne

Prematüre Bebeklerde Sağlık Sorunları

Her anne, doğum yapacağı ve bebeğini kucağına alacağı o büyük günü bekler. Ancak bazen, çevresel ve genetik faktörlerden dolayı o büyük gün daha erken gelir, bebek erken doğar. Erken doğumlar, bebek anne karnındaki gelişimini tamamlayamadığı için tehlikelidir. Erken doğan bu sabırsız miniklere tıp dilinde “prematüre” denir. Prematüre bebekler, doğdukları anda onların yoğun bakımı sayılan küveze alınırlar. Küvez, bebeğin anne karnında olduğu gibi gelişimini tamamlayabilmesi adına bir nevi yapay anne karnı görevini görür.

Prematüre Bebeklerde Karşılaşılan Sağlık Sorunları Nelerdir?

Prematüre bebekler, diğer normal bebekler gibi gününde doğmadıkları için dışarıdaki hayata uyum sağlamakta zorlanırlar. Özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek sağlık sorunlarına değinilirse bunlar; sindirim sistemi sorunları, gelişim geriliği, sık hastalanma gibi bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklı problemlerden sadece birkaçıdır. Bu nedenle, prematüre bebeklerde hijyen ve doktor kontrollerine daha fazla dikkat edilmeli ve gelişimi yine uzman kontrolünde takip edilmelidir.

Prematüre doğan bebeklerin sağlıkları son derece hassas bir şekilde takip edilmeli ve anne ile doktor sürekli iletişim halinde olmalıdır. Bu iletişim bebek küvezden çıktıktan sonra da devam etmelidir.

Bir cevap yazın