Cildiye

Saç kaşıntısı nedenleri ve tedavi yöntemi

Oldukça rahatsız edici bir sorun olan saçta kaşıntı birçok problemden kaynaklanıyor olabilir.

Basit kepekten egzamaya kadar geniş bir neden yelpazesi vardır. Saç derisinde kuruluk en yaygın nedenidir. Çok sıcak suyla duş almamak, saçı iyi durulamak saç derisinin bakımını iyi yapmak genellikle bu sorunu çözer. Saça uygun şampuanlar kullanmak gerekir.

NEDENLER ve ÇÖZÜMLERİ

Saç derisinde kuruluk dışında bir cilt rahatsızlığı, alerji ya da hormon bozukluğu da kaşıntıya neden olur.

a.)KURULUK

Kafa derisinde kaşıntının en sık görülen nedeni kuruluktur. Sabun kullanılıyorsa sabun bırakılmalıdır. Kepeğe karşı etkili şampuanlarla kaşıntı ve kepek giderilebilir. Saçın yıkama sonrası iyi durulanması gerekir. Şampuan artıkları alerji ve kuruluk yapar.

b.)ŞAMPUAN

Kaşıntının nedeni şampuan da olabilir. Özellikle şampuanlarda kullanılan boya, koruyucu gibi çeşitli kimyasallar kepek ve kaşıntıya neden olur. Şampuan alırken özellikle boya içermeyen, SLS, parfüm ve paraben kullanılmayan şampuanları tercih etmek bu sorunu çözecektir. Şampuana bağlı bir sorun yoksa bu durumda yağlanma akla gelmelidir.

c.)YANLIŞ UYGULAMALAR

Saç derisinde yağlanma da kepek ve kaşıntı yapar. Saç derisindeki yağ bezelerinin uyarılmasıyla oluşur. Yağ bezelerinin uyarılmasına çok sık duş almak, duş süresini uzun tutmak, çok aşırı sıcak suyla duş almak, saçı çok sık taramak neden olur. Bunlar giderilmelidir. Bu önlemlere ek kükürtlü sabunla saç derisi haftada bir-iki kere temizlenirse yağlanma azalacaktır.

d.)DIŞ ETKENLER

Yağlanma dışında birtakım alerjiler, iklim değişikliği, toz, polen, stres, depresyon gibi durumlar kaşıntı yapar. Bu hassasiyetleri gidermek için doktora danışmak gerekir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri arasında kaşıntı olabilir.

e.)ÇEŞİTLİ SAĞLIK PROBLEMLERİ

Kaşıntı temelinde herhangi bir ilaç, alerji yoksa deri problemleri ve hastalıkları akla gelmelidir. Mantar, egzama gibi hatalıklarda saçta kaşıntı oldukça yoğundur. Saç derisi bu tip hastalıkların kolay gelişebileceği bir bölgedir. İlerlemeden bir doktora danışmak gerekir. Bu hastalıklar saç kaybına neden olur. Meyan kökü içeren ürünler bu sorunların çözümünde etkilidir.

f.)BAKIM ÖNERİSİ

Kaşıntı sorununun en genel çözümü maden suyu gibi basit bir maddedir. İçeriğindeki mineraller saç derisine ve saça bakım yapar ve canlandırır.  Duş sonrası bir şişe sade maden suyunu kafaya döküp masaj yapmak kaşıntıya büyük oranda çözüm olacaktır.

YILMAZ DÖNMEZ

Kaynaklar :

http://www.sackiran.com.tr/kafa-kasintisi-nasil-onlenir/

http://www.uzmantv.com/sac-diplerindeki-kasinti-nasil-gecer

http://sac-derisi.blogspot.com.tr/2013/11/sac-derisi-kasnts.html

http://www.onikibilgi.com/kafa-derisi-kasintisinin-nedenleri/

http://www.sacdokulmesitedavisi.net/kafa-kasinmasi

http://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/sac-derisinde-seboreik-dermatit-kasinti-icin-en-dogal-cozum-maden-suyu.524597/

Bir cevap yazın