Psikoloji

Sağlık Beyinde Başlar

Günümüzün en büyük problemlerinden biri hastalık hastalığının artmasıdır. Fiziksel bir rahatsızlığı olmayan insanların bile kendi kendilerini zihinsel olarak hasta ettiklerini görebiliriz.

1. Beynimizin psikolojisi

Beyin her türlü psikolojik durumdan fazlasıyla etkilenebilmektedir. Beynimize ne kadar sağlıklı olduğumuzu iletirsek beynimizden de o kadar olumlu tepki alırız. Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir beyinde bulunur. Sağlıklı bir vücudumuzun olması psikolojik olarak ta sağlıklı olmaya bağlıdır. Beynimize olumlu telkinlerde bulunmalıyız.

2. Vücudumuzun yönetim merkezi beyin

Nasıl ki bir hücrenin yönetim merkezi çekirdek, bilgisayarın yönetim merkezi hard disk ise vücudumuzun da yönetim merkezi beyindir.

3. İkinci kalbimiz olarak beyin

Beyin öyle muazzam bir organdır ki sizin gördüğünüz en küçük bir ayrıntıyı bile unutmadığı gibi sizin aklınıza getirdiğiniz, kafanızda ürettiğiniz düşünceleri dahi kaydetme özelliği vardır. Sadece düşünceler değil tabi en önemli olan duygularımızı bile hissedip kaydeder. Bizim kendimize kabul ettiremediğimiz duyguların hepsini beyin algılar kaydeder ve bunu çevremize davranışlarımız yoluyla ya da sağlığımız ile mutlaka yansıtır.

4. Beynimizin sağlığımızı etkilemesi

Örneğin bir günün sabahında mutlu uyandığımızda kendimizi iyi hissederiz. Ve o gün pek nadir olarak bir rahatsızlığımız çıkabilir. Fakat bir günün sabahında mutsuz uyanıp tüm gelecek kaygılarımızı ve geçmiş pişmanlıklarımızı düşündüğümüzde her şeyin üstümüze üstümüze geldiğini hissederiz. Ve bu düşünce günümüzün berbat geçeceğinin kanıtı olarak gösterilebilir. Bu mutsuz günde, çevreden kopup sosyal hayatımızı da etkiler ve daha çok içimize kapanırız. Ve kendimizi olduğundan daha çok dinleriz, kendimizi düşünmekten alıkoyamayız.

5. Beyine olumsuz mesajlar göndermenin etkileri

Bu şekilde düşünmenin ne zararı olur derseniz; benliğimize odaklanır, hayattan bıktığımızı düşünür, hayatın artık anlamsız olduğunu sanıp hayatı kendimize zindan ederiz. Bunları düşünerek vücudumuzu suçlamaya başlarız. Yani onlara organlarımızın iyi olamayacağını çoktan iletmiş oluruz. Zaten hastalıklar da bu düşüncelerden sonra yavaş yavaş vücudumuzda belirmeye başlar.

6. Beynimizi mutlu etmek

Beynimizi mutlu etmek bizim elimizde. Çünkü beynimize komutları veren biziz. Beyin neyi, nasıl, ne şekilde algılarsa o şekilde bize geri yansıtır. Biz de akılsız başın derdini vücudumuza yüklemiş oluruz. Bunu bir tohumu ekip, düzenli sulayıp, sevgiyle besleyerek büyütmeye benzetebiliriz. Bu şekilde büyüyen çiçek daha sağlıklı ve daha canlı bir şekilde hayatını sürdürecektir.