Güncel

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler… Sağlık, insan hayatının önemli sorunlarındandır.İnsanın yaşamını düzenli sürdürebilmesi için sağlıklı olması gerekir. Bunun içinde spor yapmak şart. Spor bedeni ve ruhi kabiliyetleri düzenli, dengeli, amaca uygun olarak geliştirmek ve gereğinde bunlardan en iyi biçimde yararlanmak için yapılır. Tabi sadece spor yapmak sağlıklı yaşam için yeterli olmaz. Sağlık için spor ve beslenme iç içe bir bütündür. Peki sağlıklı yaşam için nasıl spor yapmalıyız? Spora nerden, nasıl başlamalıyız? Tek başına spor yetmiyorsa nasıl beslenmeliyim? Gelin bu sorulara cevap verelim!

1-YÜRÜMEKTEN KORKMAYIN

Markete bile araç ile gitmeye başladık ne yazık! Yürümekten korkmayın. Otobüs mü kullanıyorsunuz? Hergün indiğiniz durağın bir durak öncesinde inin. Başlamak için ideal bir yol.

2-KENDİ RİTMİNİZİ YAKALAYIN

Yeni başladıysanız biranda yüklenme yapmayın. Hafif tempolarla kısa süreli yürüyün. Gün geçtikçe vücudunuz zaten hızı isteyecektir.

3-KENDİZİ DİNLEMEYİ ÖĞRENİN

Vücudunuza kulak vermeyi öğrenin. Onu sizin kadar kimse anlayamaz. Yorulduğunda zorlamayın.

4-KEYİF ALIN

Spor yapmak bir yük değil, zevktir. Mesela haftasonları ailenizle neden bisiklete binmiyorsunuz?

5-SU TÜKETİN

Suyu sevin! Güne 2 bardakla işe başlayabilirsiniz. Günde 2,50 litre olmalı unutmayın!

6-HAYATINIZA YEŞİLLİK KATIN

Yeşil yapraklı sebzeler adeta şifa deposu! Ispanak, salatalık, bezelye, maydonoz,pırasa, brokoli gibi yeşil sebzeler vücudun dayanıklılığını arttırıp kansızlığı giderirken birsürü hastalığa karşı koruyucudur.

Bir cevap yazın