Güncel

Sigaranın Zararları

Sigaranın Zararları… Şimdi sigaranın nelere sebep olduğunu inceleyelim

1-Sigara, hastalıkların başlı sebebidir.

Cilt bozuklukları, dişeti hastalıkları, gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar görmesi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi hastalıkların en başlı sebeplerinden biri sigaradır.

2-Sigara, kanserin başlı sebebidir.

Akciğer, yutak, gırtlak, mesane kanserlerine sigaranın katkısı büyüktür. Bu kanserler yutak ve gırtlakta tat alamama, astım, bronşit, nefes alamama, reflü, ülser,gastrit gibi belirtilerle başlar. Erken teşhis çok önemlidir. Bu belirtileri taşıyorsanız bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

3-Sigara, çevrenin zarar görmesinin başlı sebeplerindendir.

Sigara ve dumanında fazla oranda ve çok çeşitli özelliklerde zehirli maddeler mevcuttur. Bilimsel araştırmalara bakıldığında 4000’den fazla zararlı madde saptanmıştır.

Karbon monoksit, nikotin, katran hayatımızı karartan maddelerden sadece bazıları… Hem hava kirliliğine sebep oluyorlar hem de insan hayatını mahvediyorlar.

Sigara, orman yangınlarının da başlı sebeplerindendir. Doğal çevrenin tahrip olmasına sebep olur.
Acı gerçek şu ki, sigara sadece içene zarar vermekle kalmıyor. Anne karnındaki bebek, hiç ağzına sigara koymayan bir insan, uçuşan kuşlar kelebekler bile sigaradan etkileniyor.

İnsanlar para ödeyerek kendi hayatlarını karartmaya çok meraklı olmalılar ki hem kendi hem de etraflarındaki insanların hayatlarını karartıyorlar.

Bir cevap yazın