CildiyeKadın

Sivilce izlerini yok etmek için ne yapmalıyız?

Sivilce izleri yüzümüzü çirkinleştiren ve dış güzelliğimizi olumsuz etkileyen bir cilt lekesi türüdür. Akne rahatsızlığı sonucu yüzümüzde kalıcı hale gelen sivilce lekeleri kozmetik cerrahlar tarafından değişik tekniklerle silinebilmektedir. Bu sayede sivilce lekelerinde gözle görülür bir iyileşme olmaktadır.

Geçmişte daha çok kum kullanılarak (kum tekniği ile cilt soyma) dermabrazyon tekniği ile yok edilen cilt lekeleri, son dönemlerde lazerli tekniklerin gelişmesiyle yeni bir çığır açılmıştır. Eski kum tekniği ile cilt lekesi giderme işleminde lokal anestezi kullanılmakta ve acılı bir cilt soyma işlemi neticesinde ciltte şişkinlik ve soyulmalar yaşanmaktaydı.

Son cilt soyma teknikleri ile ciltte lazer işlemi sonrası herhangi bir yara, şişlik ve kızarıklık olmamakta ve cilt ilk günkü hali ve tazeliği ile ortaya çıkmaktadır.

Bir çok hekim kimyasal peeling yöntemiyle de sivilce lekelerini yok etmede başarılı olmaktadır. Bu yöntem oldukça köklü bir cilt lekesi tedavi yöntemidir. Ancak neticede peeling yönteminde de deriyi soymak için kimyasal maddeler kullanılmakta ve cilt lekesi çıkarılırken cilt tahriş edilmektedir.

Eski metotların bu tür istenmeyen etkileri nedeniyle lazerli peeling yöntemleri geliştirimlim ve sivilce izlerini silmede acısız ve kolay bir teknoloji olan lazerle cilt yenileme operasyonu yaygınlık kazanmıştır. Günümüzde lazerle cilt yenileme sadece sivilce lekeleri ve ciltteki izler için değil, aynı zamanda kırışık yok etme, ciltteki değişik izleri silme ve güneş lekelerini izlerini silmede de kullanılmaktadır. Aslında lazer teknolojisi ilk olarak göz ameliyatlarını yaparken kullanılmış ve daha sonra pigmentasyon etkisi nedeniyle cilt ameliyatlarında da uygulanır olmuştur.

Lazele cilt lekelerini gidermede popüler ve yaygın kullanımı olan bir yöntem, cilt lekelerini deriyi soymadan çıkartan (non ablative laser) lazer uygulamalarıdır. Bu yöntemle cildin dış yüzeyini yakarak soymak yerine cildin iç kısmını etkileyerek ve ciltteki kolajen yapıyı sıkılaştırarak ve üretimini artırarak cilt lekelerinin yok edilmesini amaçlamaktadır. Sivilce izlerinin tedavisinde bu yöntem pek işe yaramamaktadır.

Diğer bir lazerli sivilce izi yok etme yöntemi ise ablative laser method adı verilen deriyi soyarak yeni ve lekesiz katmanların ortaya çıkışını amaçlayan cilt lekesi giderme yöntemidir. Bu yöntemle eski cilt katmanlar yok edilmekte ve soyulmakta, bunun yerine ise taze cilt katmanlarının ortaya çıkması amaçlanmaktadır. Sivilce veya cilt lekesinin ciltte oluşturduğu etki ve derinliğe göre cilt lekeleri lazerli tedavisi süreci devam ettirilmektedir.

Lazerli sivilce lekesi tedavisinde cerrahlar iki türlü lazer teknolojisi kullanırlar. Bunlardan birincisi Erbiyum (Er) veya erbiyum: YAG lazer teknolojisi; Bu teknolojide belli bir dalga boyunda lazer ışını üretilir ve böylece cildin kollajen tabakası bu ışını absorbe eder. Sivilce lekelerinin lazerle iyileştirilmesinde diğer bir yötem ise karbondioksit bazlı lazer ışınlarıdır. Bu lazerli cilt soyma teknolojisi ise sivilce lekeli cildin üst tabakasına yüksek enerjili ışın demetleri salınarak cildin kabuk soyması sağlanır. Her iki teknolojide de yanık ve rahatsızlık gibi yan etkiler son derece nadir olarak görülürler.

Sonuç olarak sivilce lekeleri için lazerli cilt soyma teknikleri yüksek uzmanlık ve beceri gerektiren yöntemlerdir. Böyle bir tedavi sürecine girmeden evvel uzmanınızın yetkinliğini değişik kaynaklardan ve eski hastalarından tespit etmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın