Güncel

Topuk dikeni nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır?

      Topuk dikeni , adı üzerinde olduğu gibi topuk iç  kısımdan deri dışına doğruda çıkabilen doku sertleşmesidir. Üzerine basıldığı zaman ciddi ağrılara yol açmaktadır. Birden fazla çıkması da olasıdır ve tabiki daha dayanılmaz durumlar doğuracaktır. Hissedilmeye başlandığı anda yapılması gerekenlerin yapılması şarttır aksi taktirde ilerlemesi ve yayılması sayısının artması çok olasıdır. İhmale kesinlikle gelmeyen bir rahatsızlıktır.  Diken denmesinin sebebi de yine adından da algılanacağı gibi üzerine basıldığı zaman diken batması gibi his ve acı hissettirmesidir. Önlem için ise ayak bakımı çok önemlidir. Nasırlanan bölgelerin temizlenmesi ve yumuşatılması , gerekiyorsa düzenli bir şekilde ayak bakım kremleri kullanılarak ayak derisinin yumuşak tutulması gerekmektedir. Topuk dikenleri genellikle sertleşmiş bölgede gözükmektedir. Ağırlığa en çok maruz kalan ve tahriş olmaya çok müsait bir bölge olmasından dolayı deri sertleşmesi , nasır ve dolayısıyla topuk dikeni görülmektedir.  Topuk yırtıkları oluşumu da sık görülen sağlık problemi olmakla birlikte topuk dikenine de yol açmaktadır. Kilo fazlası olan , fazla ayakta duran, düz taban problemi olan ve çıplak ayak ile ayakta olan kişilerde sık karşılaşır. Sosyal yaşamı büyük ölçüde etkileyen topuk dikeni sağlık sorunu için erken teşhis çok önemlidir.

            Topuk dikeni tanısı kesinlikle gerekli kontrolden geçtikten sonra , doktor tarafından konulmalıdır. Benzer belirtili başka rahatsızlık var ise yanlış tedavi yöntemleri kullanılmamalıdır. Basit bir rahatsızlık gibi görünsede ciddi sorunlara yol açabilir.

Nasıl tedavi edilir ?

Topuk dikeni tedavisinde hastaların %99u cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilebiliyor. Öncelikli tedavi sistemi, hastaların çıplak ayak ile yürümemeleri ve yumuşak tabanlı terlik kullanmalarıdır. Ayakkabı içine yumuşak tabanlıklar geçirilmeli ve kullanılmalıdır. İkinci basamak tedavi ise masaj, soğutma ve krem üçlüsüdür. Parmaklar geriye doğru gerdirilerek masaj yapılır ve topuğa soğuk uygulanır. Sonrasında ise ağrı kesici krem sürülür. Sonuç alınamaz ise  üçüncü basamak tedavi devreye girer. Kortizon enjeksiyon tedavisi uygulanır. Bütün bu yöntemler sonrasında hastaların %99u ameliyata gerek kalmadan iyileşirler.