Güncel

Türkiye de En Çok Rastlanılan Kanser Türleri

 Ne yazık ki dünyada kanser hastalarının sayısı gün geçtikçe artıyor. 2008 yılı istatistiklerine göre yeni çıkan vaka sayısı 12.4 milyon iken bunun 22 yıl sonra yani 2030 yılında ikiye katlanacağı tahmin edilmektedir. Bu rakamlara bakıldığında kanserin insanlık için ne denli büyük sorun olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Günümüz tıbbın kanser hastalığının ortaya çıkmadan önlenmesinde uzun yol kat etmiştir. Kanserin önlenemediği durumlarda ise erken tanı bir çok kanser türü için yaşamsal faaliyet gösterir.

İşte Türkiye’de en çok rastlanılan kanser türleri:

1)Akciğer Kanseri: Genetik (anne babadan gelme) ,alkol içenlerde ve öksürüğü olan kişilerde derhal spiral tomografi çekilmelidir.

2)Prostat Kanseri: Bu kanser türü genellikle hemen kendini belli etmez.50 yaşından itibaren erkeklere yılda en az birdefa PSA (prostat spesifik antijene) bakmak gereklidir. PSA yükselirse bir tümör belirtisi olup prostatlı hastalarda görülür.

3)Meme Kanseri: genellikle 40 yaş ve üstü kadınlarda yılda en az bir kez mamografi yapılmalıdır .Çünkü vücutta bulunan küçük kitlelerin kolay tanınması pek mümkün değildir .Gerekli durumlarda meme ultrasonografisi ve meme MR ’ı çekilir.

4)Deri Kanserleri: Yılda en az bir kez dermatolojik inceleme yapılmalıdır. Genelde yüzeyde oldukları için kolay fark edilir. Ancak bazen kendi gözümüzle göremediğimiz deri kısımlarda vardır .Saçlı deri lezyonları  kontrol edilmeli , ben ve diğer cilt değişiklikleri tıbbi açıdan saptanmalıdır.

5)MideKanseri: Gastrit gibi mide rahatsızlıkları olanlar kanser şüphesini arttırabilir. Bu gibi rahatsızlıkları olan kişiler hastane ortamında gastroskopi denilen üst endoskopik tetkik yapılır .Kanser teşhisi biyopsi yapılarak konulur.

6)Kalın Barsak Kanseri: Bağırsağımızdaki poliplereler zamanla kansere dönüşebilir. Bu sebeple 50 yaş ve üstü insanları periyodik olarak kolonoskopi yapılmalıdır. Çoğu hasta kolonoskopİden  çekinmektedir. Bir tüp ile anüsten girilerek kalın barsak gözlemlenir, polip bulunursa endoskopi işlemi sırasında çıkarılırve tedavi edilir.

7)Rahim Kanseri: bu kanser türünün %20 kadarı belirti vermez. Pap smear denilen test yapılır.Rahim ağzınden sürüntü alınır. Cinsel yaşam başladıktan sonra yılda bir kez yapılır.