Ağız ve Diş Sağlığı

Vidalı diş

Vidalı diş, günümüzde de yaygın olan ve modern bir teknik olan implant dişin bir alt dalı yani bir tekniğidir. Birçok implant diş biçimi vardır. Fakat bunlardan en yaygın kullanılanı ve en çok öngörüleni vidalı diştir. Bu yöntemin kullanım aşamasına geçilmeden önce doğru teşhis konularak nasıl bir yol izleneceğine karar verilir. Her ağız yapısı aynı olmadığından herkes için uygun bir yöntem olmayabilir. Bunu yapmak için uygun çene kemiği yapısına sahip olunup olunmadığı incelendikten sonra kişi için en uygun yöntem belirlenir.

Gerekli ekipmanlar, yeterli bilgi ve tecrübe sağlandığı zaman hasta da bu yöntem için uygun yapıyı sağladığı takdirde işlemin uygulanması için hiçbir engel kalmaz. Tecrübeli bir doktor ve doğru hamlelerle gerçekleştirilen bu süreçten sonra ortaya hem doktor hem de hasta için olumlu ve başarılı sonuçlar çıkmaktadır. Bu tedavi diğerlerine nazaran daha kullanışlı bir yöntemdir denebilir. Gerek estetik açıdan gerekse de istediğini yiyip-içme, rahat çiğneme ve kullanım bakımından daha olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. İstenilenin yenebiliyor olması durumu da dişlerden kaynaklı sağlıksız beslenme sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Bu yöntem için üst yaş sınırı uygulaması yoktur.

Çene kemiğine yerleştirilecek olan vidalar belli bir genişliğe ve kalınlığa sahiptir. Çene kemiğinin bu vidayı kabul edebilecek duruma sahip olduğu herkes için bu yöntem uygulanabilir. Yalnızca kemik gelişimi henüz tamamlanmamış olan çok genç yaştaki hastalar için tercih edilmediği zamanlar olmaktadır.  Çene kemiğinin iç kısmına doğal bir diş yapısını bir vida yardımıyla yerleştirilmesiyle bu yöntem gerçekleşmektedir. Hastanın tercihine göre lokal ya da genel anestezi tekniği kullanılabilmektedir. Hastaların geneli dişin yapım aşamasında ağrı ya da acı duymadıklarını ifade ederler. İşlem bittikten sonra akşam oluşan ağrılar ise basit ağrı kesiciler yardımı ile giderilebilir türden ağrılardır.

Vidalı diş, kullanım açısından en uygun implant türüdür. Yalnızca dikkat edilmesi gereken en önemli bir husus vardır. Bu işlem yapılmadan önce ve ağızda bulunduğu süre boyunca diş eti sağlıklı olmalıdır. Aksi takdirde sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca bu yapay dişlerin temizliği son derece önemlidir. Memnuniyeti artırmak ve rahat bir biçimde diş kullanımını sürdürmek için ağız bakımına oldukça önem verilmesi gerekmektedir. Bu yapıların temizliği doğal dişlerden biraz farklıdır. Bunu öğrenmek için bir süre geçse de sonunda öğrenilir ve zor bir işlem değildir. Temizliğin sürekli olarak ve aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Çene kemiğine yerleştirilen vidanın kemikle kaynaşmaması sorunu yok denilebilecek kadar az ortaya çıkmaktadır. Bunun olup olmayacağı önceden tahmin edilebilir e belirlenebilir bir sorun olması nedeniyle incelenerek ve uygunluğuna bakılarak bu işlemin yapılmasına karar verilir. Düşük bir oranda da olsa bu tür bir problem meydana geldiğinde ise gayet basit bir diş çekme işlemi tarzında vida çekilerek yerinden çıkarılabilmektedir. Bu işlemden sonra çene kemiğinin iyileşmesi takip edilerek sonuca ulaşıldığı takdirde yerine yeni bir vida eklenebilir veya farklı yollar tercih edilebilir. Bu vidanın kemik içerisinde kaynaşması ve kemik ile bütünleşmesi bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Bu süre kişiden kişiye değişir. Bu sürenin genellikle değişkenlik göstererek 3 ila 6 ay arasında olduğu gözlemlenmiştir. Kemik yapıları daha farklı olan kişilerde birkaç gün daha esneklik görülebilir.

Vidalı diş maliyeti

Vidalı diş yapımı bilindiği üzere biraz maliyetli bir tedavidir. Tam olarak net bir şekilde fiyat aralığı belirlenmez fakat civarları bilinmektedir. Kesin bir fiyatı ancak hekim kontörlü olduktan sonra ve nasıl bir yapıya karar verildiği belirlendikten sonra kendisi tarafından belirlenebilecektir. İşlemin maliyetli olduğu doğrudur fakat yapılan işlemlerden alınacak fayda çok daha yüksektir. Estetik ve kullanım açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Uzun süreli bir kullanım ömrü vardır ve işlemin başarıyla bitirilmiş olmasından itibaren çene kemiğinde vida olduğu bile hissedilmeyecek derecede rahat kullanıma uygundur. Bu tedavinin uygulandığı hastalar ile de görüşülmüştür ve çoğunun işlemden memnun olduğunu, son derece rahat kullandıklarını ve gerektiğinde tekrar aynı tedaviyi göreceklerini belirttiklerini gözlemledik.

Avantajlı yanlarının yüksek olduğu bir tedavi yöntemi olduğundan hem doktorlar hem de hastalar tarafından yüksek oranda kabul gören bir uygulama olduğundan bahsederiz. Bu işlemde kullanılan malzemelerin her biri ithal ve sağlık açısından önem verilen parçalardan oluşmaktadır. Sağlığa zarar veren, çene yapısını bozan vs. hiçbir sonuç doğurmamaktadır. Gözle görülen riskler dışında farklı tehlikelere neden olacak olumsuz durumlar ortaya çıkarmaz. Gözlemlenebilen riskler ise uyum sağlamama vs. çene kemiğinde meydana gelecek ve basit müdahalelerle çözülebilecek sorunlardır. Çene kemiğine uyum sağlamama şeklinde meydana gelen bir sorun ise cerrahi takip süresinde 6 ay içerisinde anlaşılabilmekte ve çözüme kavuşturulabilmektedir. Tedavi bitiminden sonra ise doktorunuzun kullanım önerilerini, temizleme tekniklerini ve önerdiği ilaç vs. kullanarak iyileşmenizi hızlandırabilir ve yapay yapıların uzun ömürlü kullanımına katkı sağlayarak memnuniyetinizi artırabilirsiniz. Bu işlemden doğru doktoru seçerek faydalanabileceksiniz.

Bir cevap yazın