Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum diş yaptıranlar

Günümüz yaşam ve beslenme koşullarının dengesizliği, insan sağlığını her açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Eskiden duymadığımız hastalıklar, hayatımıza girmekte, her geçen gün bünyemiz yeni mikroplarla karşılaşmaktadır. Diş sağlığı da bu dengesiz beslenmeden payını olumsuz bir şekilde almaktadır. Beslenme alışkanlarımız değişmiş, hızlı yaşadığımıza hızlı gıdalar (fast food) girmiştir. Her geçen gün tüketilen daha şekerli ve asitli gıdalar, diş bakımı için zaman bulamama gibi faktörler dişleri yıpratmakta, erken yaşlarda diş kaybına sebep olmaktadır. Artık belli bir yaşın üzerinde kendi dişine sahip insan sayısı azalmış, protez dişler çoğalmıştır. Bu nedenle de son yıllarda diş hekimliğinde araştırmalar hız kazanmış ve değişik maddeler kullanılarak, yeni uygulamalar dönemine girilmiştir. Tüm bunlardan yola çıkarak, İmplant sektörü diye bir sektör doğmuş, zirkonyum diye bir madde bulunmuş ve diş dünyasında kullanılır hale gelmiştir. Yine son yıllarda estetik konusunun ön planda tutulması, insanların görüntüsüne daha fazla verdiği önem de dişlerde değişik taleplere sebep olmuştur. Diş hekimliğinde son yıllarda en fazla talep gören uygulamalardan biri de zirkonyum diş kaplama uygulamasıdır. Fonksiyonelliği ve estetik görüntüsü sebebiyle implant ve özellikle zirkonyum diş yaptıranların sayısı her geçen gün artış göstermiştir.

Zirkonyum diş nedir?

Zirkonyum, beyaz metal grubundan bir maddedir. Bu maddenin diş teknolojilerinde kullanılma sebeplerinden biri de diş hekimliğinde kullanılan diğer maddelerden daha beyaz olmasıdır. Özellikle estetik kaygılarla istenen bembeyaz ve parlak dişlere sahip olmak için, bu maddeden yapılan bir kaplama en idealidir. Sadece beyazlık değil, normal metallerden daha dayanıklı, uzun ömürlü ve baskılara direnen yapısından dolayı da tercih sebebidir. Zirkonyum diş kaplama, teknolojinin son ürünü olup, hem estetik hem de uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Diğer materyallere göre bu kaplama modelinin avantajlarını zirkonyum diş yaptıranlar ve diş hekimleri şöyle sıralamaktadır;

Zirkonyum diş özellikleri

  • Alerjik özelliğe sahip değildir, dolayısıyla her diş hekiminin tercihidir. Yaptıranlardan olumsuz geri dönüşler alınmamaktadır.
  • Metal alt yapılı porselenler içinde en beyaz durandır. Bu sebeple doğal diş gibi durduğundan, görünüşe önem veren kişilerin tercihidir.
  • Baskı ve dirence en kuvvetli direnen maddedir. Hem ısı yalıtıcı özelliği sebebiyle, kişiye rahatsızlık vermez; hem de dayanıklılığı sebebiyle uzun ömürlüdür.
  • Protez dişlerin genelinde zaman içerisinde, diş başlangıç yerindeki diş eti farklı renge döner. Diş eti çekilmeleri ve derideki morluklar zirkonyum porselen kaplamada görülmez.
  • Metal alt yapılı porselenlerin diş etine tutturulması mekanik olarak yapılabilirken, zirkonyumlar kimyasal olarak da yapıştırılır. Bu sebeple kullanıcı düşme, çıkma gibi bir sürprizle karşılaşmaz.
  • Diğer tüm protezler gibi bakımı iyi yapılmalıdır. Ancak bakımı yapıldığı halde tüketilen besinlerden ya da içeceklerden dolayı renk değişimi görülmemektedir. Sigara ve alkol tüketiminde dahi renk değişimi görülmemektedir.
  • Vücuda ilave edilmeye çalışılan her yabancı maddede doku uyuşması ve vücudun o maddeyi kabul etmesi çok önemlidir. Diş hekimlerinin yaptığı araştırmalar göstermiştir ki, diş etiyle en iyi uyum sağlayan madde zirkonyum porselenlerdir.
  • 36 adet renk seçeneği sunan zirkonyumda yaptırmak isteyenler, illa ki inci beyazı seçmek zorunda değildir. Kendi dişinin renk tonuna en uygun modeli seçme şansı vardır.

Zirkonyum diş fiyatı

Avantajları çok fazla olan bu porselenin, tek dezavantajı fiyatıdır. Diğer kaplamalara göre çok daha yüksek ücretlidir. Fonksiyonel ve estetik anlamda daha fazla kalite sunan bu maddenin ücreti biraz daha yüksektir. Maliyeti yüksek olan bu maddenin yanında, bir de laboratuvar çalışmalarının, muayenenin, işçiliğin, provaların ve geçici dişlerin maliyetleri de eklenir. Bu maliyetlerde her klinik ve muayenehaneye göre değişkenlik göstereceğinden fiyat aralığı oldukça geniştir. Fiyatlandırma tek tek diş tanesi üzerinden yapılmaktadır. Ancak ortalama olarak 2014 yılı itibariyle değişik diş hastaneleri ve kliniklerden alınan fiyatlar, 300 – 900 aralığındadır.

Zirkonyum diş kaplama işlemi toplamda herhangi bir ilave sorun yoksa bir hafta içinde, birkaç seansta biter. İlk muayenede durum tespiti yapılır, çürükler varsa temizlenir, ağız zirkonyuma hazır hale getirilir. Bu muayeneden ayrılırken hastaya geçici bir diş hazırlanarak, kullanması için verilir. Bu süreç boyunca hasta mağdur olmasın diye idarelik olarak bu geçici dişleri kullanır. Daha sonraki adımda hasta, karşısında mumdan hazırlanmış modelleri görür. Diş hekimleri tarafından hazırlanmış bu modellerden hastaya uygun olana karar verilir. Bunun için de ağızda denemeler yapılır, dudağa ve yüze göre orantısına bakılır, gülerken nasıl durduğuna bakılır. Renk tonlarından, kişinin diş rengine en uygun olana karar verilir. Bu adımın sonunda dişin şekli ve rengi ortaya çıkmış olur. Gerisi diş hekimine kalmıştır, model zirkonyum alt yapısı eklenerek, porselenle ortaya çıkartılır. Son muayenede dişler hastaya teslim edilir. Genel olarak yapılan araştırmalara göre protezden sonra sıkıntı yaşayan hasta çok azdır. Zirkonyum diş yaptıranlardan, maddeden dolayı değil, montajdan, yanlış ölçü alımından veya kullanıcı hatasından doğan şikâyetlere rastlanır. Ancak diş piyasasında kaplamaya en uygun ve müsait maddenin zirkonyum olduğu artık tüm diş hekimleri tarafından kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın